Belediye hizmetlerinin sunumu bağlamında akıllı şehirler: Çanakkale Belediyesi örneği
Smart cities in the context of municipal services delivery: The case of Çanakkale Municipality
  1. Tez No: 744882
  2. Yazar: NEFİSE AYŞE ŞENAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Şehirlerde yaşayan nüfusun gün geçtikçe artması ve teknolojinin gelişmesi ile şehirler dönüşmeye başlamıştır. Teknolojinin şehirlere uyarlanmasının başlaması literatüre yeni bir kavram kazandırmıştır.“Akıllı şehir”denilen bu yeni kavramın, anlamı üzerinde hala bir uzlaşı sağlanamamıştır. Genel kabul gören anlamıyla akıllı şehir; bilgi, iletişim ve teknoloji ağlarının desteği alınarak hizmetlerin daha hızlı sunulmasını sağlayan, ekonomik, sosyal vb. her türlü altyapıyı sağlayan, vatandaşı odak merkezine alan çevre dostu şehirdir. Devletler, akıllı şehir uygulamaları ile teknolojiyi şehir hayatına entegre ederek doğa ve insan dostu yaşanabilir şehirler oluşturmaya çalışmaktır. Yapılan uygulamalarla mevcut kentsel sorunları çözmek, sürdürülebilirliği sağlamak ve şehirleri daha yaşanılır hale getirmek hedeflenmektedir. Akıllı şehir hizmetlerinde yerel yönetimler etkin rol oynamaktadır. Bu araştırmada, yerel yönetim birimlerinden biri olan belediye örnek alınmıştır. Çanakkale Belediyesi'nin örnek alındığı bu araştırmada, Çanakkale Belediyesi'nin sunduğu hizmetlerde akıllı şehir kavramını dikkate alıp almadığı, akıllı şehir hizmetlerini nasıl sunduğu ve Çanakkale ilinin akıllı şehir olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırmada, Çanakkale Belediyesinde görev yapan 12 müdür/birim amiri ile görüşülmüştür. Veriler MAXQDA 2022 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Çanakkale Belediyesi'nin sunduğu hizmetlerde akıllı şehir kavramını dikkate aldığı ancak uygulamalar noktasında birçok eksiği bulunduğuna ulaşılmıştır. Çanakkale ilinin akıllı şehir olmak için henüz yolun başında olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the population living in cities day by day and the development of technology, cities have begun to transform. The beginning of the adaptation of technology to cities has brought a new concept to the literature.“Smart city”called this new concept, still no consensus on the meaning. Smart city in the generally accepted meaning, it is an environmentally friendly city, puts citizens at the center of attention, economic, social, etc. that provides all kinds of infrastructure, which enables faster delivery of services with the support of information communication and technology networks. States are trying to create nature and human-friendly livable cities by integrating technology into city life with smart city applications. With the implementations, it is aimed to solve the existing urban problems, to ensure sustainability and to make cities more livable. Smart city services play an active role in local governments. In this research, the municipality, which is one of the local government units, was taken as an example. In this research, which takes Çanakkale Municipality as a case, it has been examined whether Çanakkale Municipality takes the concept of smart city into consideration in its services, how it offers smart city services, and whether Çanakkale is a smart city. In this research, interviews were conducted with 12 managers/unit chiefs working in Çanakkale Municipality. The data were analyzed in the MAXQDA 2022 program. As a result of the research, it has been reached that Çanakkale Municipality considers the concept of smart city in its services, but there are many shortcomings in terms of applications. It has been concluded that Çanakkale is at the beginning of the road to become a smart city.