Ways of going home in the darkness of denial: A monographic study on Zaven Biberyan
İnkar karanlığında eve dönüşün yolları: Zaven Biberyan üzerine monografik bir çalışma
  1. Tez No: 744902
  2. Yazar: ALARA ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, uzun süre görmezden gelinen, Türkiye'nin en güçlü kalemlerinden biri olan Ermeni yazar Zaven Biberyan'ın edebiyatı üzerine monografik bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Yazarın eserleri, hem kişisel hayatı hem de Türkiye'deki Ermenilerin kolektif belleğiyle birlikte okunup mercek altına alınmaktadır. Kolektif travmalarının bireylerde ne gibi tahribat bıraktığına odaklanılırken, bir yandan da bu travmaların romanlarda nasıl temsil edildiği incelenmektedir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Üç bölümde de yazarın romanları (Yalnızlar, Meteliksiz Aşıklar ve Karıncaların Günbatımı) ve hayatı, farklı açılardan mercek altına alınmaktadır. İlk bölümde Biberyan'ın otobiyografisi temel alınarak bir biyografisi çıkarılacak, yazarın hayatı ve ülkenin tarihi birlikte ele alınacak ve de yazarın romanları ve karakteriyle kendi hayatı arasındaki paralellikler ortaya konulacaktır. İkinci bölümde, romanlardaki mekanlara odaklanılacak, bu romanlarda İstanbul şehrinin ve karakterlerin yaşadıkları evlerin nasıl temsil edildiğine, karakterlerin bu mekanlarla nasıl ilişkiler kurduklarına bakılacaktır. Son bölümdeyse yazarın romanlarında ortak olan dört ana duygudan tiksinti, nefret, endişe ve korku, felsefi ve sosyolojik temelde incelenecek, bu duyguların karakterlerde nasıl tezahür ettiğine odaklanılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is designed as a monographic study on the literature of Armenian writer Zaven Biberyan, one of Turkey's greatest writers, yet he is neglected for a very long time. The literary output of the writer is read and examined in the light of both his personal life and the collective memory of Armenians in Turkey. While focusing on what kind of damage the collective traumas leave on individuals, it is also examined how these traumas are represented in the novels. The study consists of three main parts. In all three chapters, the author's novels (The Lonely Ones, Penniless Lovers and Sunset of the Ants) and life are examined from different perspectives. In the first chapter, a detailed biography of Biberyan is presented based on his autobiography (Dawn of the Prisoners), the life of the author and the history of the country will be discussed together, and the parallels between the novel characters and the author's own life will be revealed. The second part is focused on the places in the novels, it is analyzed how the city of Istanbul and the houses where the characters live in are represented and how the characters establish relations with these places. In the last chapter, four main emotions common in Biberyan's novels, namely repulsion, hatred, anxiety and fear, will be examined on a philosophical and sociological basis, and how these emotions manifest in the characters will be discussed.