MnCo tabanlı ferromanyetik malzemelerin manyetik, ısısal ve kalorik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of magnetic, thermal and caloric properties of MnCo based ferromagnetic materials
  1. Tez No: 744906
  2. Yazar: ZEHRA GİZEM MUTLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ BARIŞ EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, geleneksel gaz sıkıştırmalı soğutma teknolojilerine alternatif olabilecek, manyetokalorik soğutma sistemlerinde kullanılmak üzere oda sıcaklığı yakınlarında dev manyetokalorik etki gösteren alaşımların üretilmesi ve incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Mn0.9Co1.1Ge ve Mn0.89Cu0.11CoGe alaşımlarının yapısal, ısısal ve manyetokalorik özellikleri incelenmiştir. Alaşımlar Argon atmosferi altında, su soğutmalı bakır pota içerisinde ark ergitme yöntemi ile hacimsel örnek halinde üretilmiştir. Hazırlanan alaşımlara ısıl işlem uygulanmıştır. Alaşımların kristal yapılarını tespit etmek için X-Işını toz kırınımı (XRD) deneyleri Mo Kα kaynaklı X-Işını kırınımmetresi ile yapılmıştır. Üretilen malzemelerin faz geçiş sıcaklıkları taramalı kalorimetri ölçümleri (DSC) ile belirlenmiştir. Alaşımların manyetik özelliklerinin belirlenmesi için titreşimli örnek manyetometresi (VSM) ve fiziksel özellikler ölçüm sistemi (PPMS) cihazları kullanılmıştır. Bu ölçümlerden yararlanarak Clausius-Clapeyron denklemi ile manyetik entropi değişimleri hesaplanmıştır. Mn0.89Cu0.11CoGe, diğer alaşıma göre daha yüksek manyetik entropi değişimi değerine sahiptir. Buradan elde edilen sonuçlar ile soğutma güçleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to produce and examine alloys with giant magnetocaloric effect near room temperature to be used in magnetocaloric cooling system, which can be an alternative to traditional gas compression cooling technologies. According to this purpose, the structural, thermal and caloric properties of Mn0.9Co1.1Ge and Mn0.89Cu0.11CoGe alloys were investigated. Alloys have been prepared by arc melting method in a water-cooled copper crucible under Argon atmosphere. Prepared alloys have been annealed. X-Ray powder diffraction (XRD) measurements have been carried out with Mo Kα radiation to determine the crystal structures of the compounds. The phase transition temperatures of the alloys have been determined by differantial scanning calorimeter (DSC) measurements. Vibrating sample magnetometer (VSM) and physical properties measurement system (PPMS) have been used in order to determine the magnetic properties of the alloys. Using these measurements, magnetic entropy changes have been calculated with the Clausius-Clapeyron eqution. Mn0.89Cu0.11CoGe has the higher magnetic entropy change value than the other alloy. With the results obtained, the cooling powers have been calculated.