Electroinitiated polymerization of bis (trihalophenoxo) ethylenediamine copper (II) complexes
- Tez No: 4013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET BİS(TRİHALOFENOKSO) ET i LEND i AM i N BAKIR(II) KOMPLEKSLERİNİN ELEKTROKİMYASAL YÖNTEMLERLE FOLiMERLEŞTiRiLMELERi Semih Yi?iT Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Duygu KISAKÜREK Yrd.Tes Yöneticisi: Doç. Dr. Levent TOPPARE Temmuz 1988, 98 Sahife Sabit gerilimde elektrokimyasal metodla bis(trihalofenokso) etilendiamin bakır(II) komplekslerinin radikal polimerizasyonları çalışılmıştır. Bu komplekslerin yükseltgenme ve indirgenme tepe gerilimleri dönüşümlü voltametri ile ölçülmüştür ve polimerleşme gerilimleri voltametri sonuçlarına göre saptanmıştır. Polimerleşme çalışmaları oda sıcaklığında diroetilformamid- tetrabütilamonyum floroborat çözücü-destek elektrolit çifti içerisinde gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon kinetiği polimerleşme esnasında özel bir hücre içerisinde dönüşümlü voltametri yöntemi ile takip edilmiştir.Polimerlerin karakterisasyonlan Fourier kızılötesi spektrofotometresi ve 13 C, İH nükleer mağnetik resonans spektrometreleri ile yapılmıştır. Polimerlerin sayıca ortalama molekül ağırlıkları buhar basıncı değişimi yöntemi ile saptanmıştır. Oluşan polimer ürünlerinin monomerin 1,2- ve 1,4-katılma tepkimeleri ile gerçekleştiği saptanmıştır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT. ELECTROINITIATED POLYMERIZATION OF BIS(TRIHALOPHENOXO) ETHYLENEDIAMINE COPPER (II) COMPLEXES Yİ?İT, Semih M.S. in Chemistry Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Duygu KISAKİÎREK Co-Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Levent TOPPARE July 1988, 98 Pages Electroinitiated radical polymerization of bis(trihalophenoxo) ethylenediamine copper (II) complexes was achieved by constant potential electrolysis. The redox potentials of the complexes were measured by cyclic voltammetry and the polymerization conditions were based on the cyclic voltammetry measurements. Electroinitiated polymerization of bis(trihalophenoxo) ethylenediamine copper (II) complexes were carried out in dimethyl formamide-tetrabutylammonium fluoroborate solvent- supporting electrolyte couple at ambient temperatures. Unreacted monomer concentrations were obtained by in situ cyclic voltammetry measurements during electrolyses. iiiThe characterization of polymers were done by FTIR spectrophotometry and 13C-NMR, *H-NMR spectrometric analyses. The number average molecular weights (Mn) were determined via vapor pressure (isopiestic) methods. The resultant polymers were found to be the products of 1,2- and 1, 4-catenation products. iv