Limit grupların model teori ile incelenmesi
A model theoretic approach to limit groups
- Tez No: 744911
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI BERKMAN PIERCE, PROF. DR. DAVID AUSTIN PIERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde limit grupların cebirsel özellikleri incelenmiş, limit gruplar için çeşitli karakterizasyonlar gösterilmiş ve bu cebirsel özelliklerden ve karakterizasyonlardan yararlanılarak limit grup örnekleri verilmiştir. Limit grupların burulmasız, değişmesi geçişli ve CSA olma özellikleri incelenen cebirsel özelliklerin en önemlileridir. Gösterilen karakterizasyonlardan ilki sonlu üreteçli limit grupların tamamen artık serbest gruplara denk olduğudur. Bir diğer karakterizasyonda ise sonlu üreteçli abelyan olmayan limit grupların, abelyan olmayan serbest grupların evrensel teorisi ile aynı evrensel teoriye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Gösterilen üçüncü karakterizasyon ise F_2 serbest grubunun ultragücünün sonlu üreteçli altgruplarının limit grup olduğu ve tüm limit grupların F_2 grubunun ultragücünün sonlu üreteçli altgrupları olarak görülebileceği olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the algebraic properties of limit groups; we explain various characterizations for limit groups; and, by using these algebraic properties and characterizations, we give examples of limit groups. The examined properties of limit groups are being torsion-free, commutative transitive, and CSA. The first of the characterizations that we give is that the fi nitely generated limit groups are precisely the fully residually free groups. In another characterization, we prove that fi nitely generated non-abelian limit groups have the same universal theory as the non-abelian free groups. The third characterization is that every finitely generated subgroup of an ultrapower of the free group F2 is a limit group, and every limit group can be obtained in this way.