Meta analizinde temel istatistiksel metotlar üzerine bir çalışma
A study on basic statistical methods in meta analysis
  1. Tez No: 744937
  2. Yazar: MERVE KOTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Meta analizi aynı konuda farklı yer, zaman ve yığın birimleri üzerinde yapılmış birbirinden bağımsız birden çok çalışmanın sonuçlarını birleştirmeye, geçerli, güvenilir ve tutarlı bir sonuca ulaşmaya yardımcı olan yöntemler bütünüdür. Bu çalışmada meta analizinde kullanılan istatistiksel yöntemlerin kısa bir değerlendirmesi yapılmıştır. Meta analizi yönteminin açıklayıcı olması için Covid-19 pandemisi sırasında 10-17 yaş aralığında bulunan adölesan çağındaki gençlerin ekran karşısında geçirdikleri süre üzerinde cinsiyetin etkisi meta analizi yoluyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Meta-analysis is a set of methods that helps to combine the results of multiple independent studies on the same subject in different places, times and mass units, and to reach a valid, reliable and consistent result. In this study, a brief evaluation of the statistical methods used in meta-analysis were made. In order to explain the meta-analysis method, the effect of gender on the time spent in front of the screen by adolescents aged 10-17 during the Covid-19 pandemic was evaluated through meta-analysis.