Antimikrobiyal tekstil ürünlerinin geliştirilmesinde Ag-TiO2 ve ZnPT komplekslerinin kullanımı
Use of Ag-TiO2 and ZnPT Complexes in the Development of Antimicrobial Textile Products
- Tez No: 744956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada sentezlenen Ag-TiO2 ve ticari ZnPT komplekslerinin antimikrobiyal tekstil geliştirmede kullanılması amaçlanmıştır. Çalışmada %70 pamuk ve %30 polyester içeren tekstil malzemesi kullanılmıştır. Kompleksler, çektirme yöntemi ile tekstil materyali üzerine uygulanmıştır. Tekstil numunelerinin antimikrobiyal aktivitesi AATCC 147 yöntemi ile belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Ag-TiO2 ve ZnPT kompleksleri, E. cloaceae, E. faecalis, S. typhimurium, S. epidermidis, P. vulgaris, Y. pseudotuberculosis, S. aureus, P. aeruginosa, K. pneumoniae, B. subtilis, E. coli, L. monocytogenes ve C. albicans dahil olmak üzere tüm test mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. Tekstil materyali üzerine optimum uygulama koşulları, 50oC'de 60 dakika aplikasyon ve 70oC'de 60 dakika kurutma olarak belirlenmiştir. Uygulama için optimum konsantrasyon değerleri Ag-TiO2 için 4g/L ve ZnPT için 0.01g/L olarak belirlenmiş ve bu değerlerin shake-flask yöntemi ile bakterisidal konsantrasyon (MBC) olduğu gösterilmiştir. Optimum koşullarda gerçekleştirilen uygulama sonrasında tekstil numunelerinin ciddi antimikrobiyal özellikler kazandığı ve tekstil malzemelerinin çevresinde 30 mm'den daha büyük bir inhibisyon zonu oluşturduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca tekstil malzemelerinin antimikrobiyal aktivitelerinin 10 tekrarlı yıkamaya kadar dayanıklı olduğu, açık hava ve oda sıcaklığında 25 günden fazla kalıcı olduğu belirlenmiştir. Ag-TiO2 ve ZnPT karşılaştırıldığında ZnPT'nin daha aktif ve daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Allium cepa L. ile yapılan sitogenetik çalışmalar sonucunda, ≤ 0.1g/L konsantrasyonunun toksik bir etkisi görülmemiştir. Bu çalışma sonucunda Ag-TiO2 ve ZnPT komplekslerinin antimikrobiyal tekstillerin geliştirilmesinde kullanılabileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to use the synthesized Ag-TiO2 and commercial ZnPT complexes in the development of antimicrobial textile. Textile materials containing 70% cotton and 30% polyester were used in the study. The complexes were applied on textile material by exhausted process. Antimicrobial activity of textile samples was determined by AATCC 147 method. As a result of these studies, Ag-TiO2 and ZnPT complexes have antimicrobial activity against all test microorganisms including E. cloaceae, E. faecalis, S. typhimurium, S. epidermidis, P. vulgaris, Y. pseudotuberculosis, S. aureus, P. aeruginosa, K. pneumoniae, B. subtilis, E. coli, L. monocytogenes and C. albicans. Optimum conditions of application on textile material were determined that application at 50oC for 60 min and drying at 70oC for 60 min. Optimum concentration values for the application were determined as 4g/L for Ag-TiO2 and 0.01g/L for ZnPT, and these values were shown as bacteriocidal concentration (MBC) by shake-flask method. After the application carried out under optimum conditions, it was observed that the textile samples gained serious antimicrobial properties and formed an inhibition zone larger than 30 mm around the textile materials. Furthermore, it has been determined that the antimicrobial activities of textile materials were durable up to 10 repeated washings and it was permanent for more than 25 days under open air and room temperature conditions. When Ag-TiO2 and ZnPT are compared, it can be said that ZnPT is more active and more durable. As a result of cytogenetic studies with Allium cepa L, no toxic effect was observed at rates of ≤ 0.1g/L. As a result of this study, it has been revealed that Ag-TiO2 and ZnPT complexes can be used in the development of antimicrobial textiles.