Ankara Şehir Hastanesi'nde uzmanlık eğitimi alan aile hekimliği asistanlarının dislipidemi hakkında bilgi, tutum ve uygulamaları
Knowledge, attitudes and practices about dyslipidemia of family medicine assistants who are getting specialization training at Ankara City Hospital
- Tez No: 744957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TÜRKER DUYULER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Tüm dünyada ve ülkemizde kronik hastalıkların önlenmesi, tanısının konulması ve tedavisi toplum sağlığı için çok büyük önem arz etmektedir. Dislipidemi bu kronik hastalıklardan bir tanesidir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin yeri bu açıdan çok önemlidir. Kolay ulaşılabilir olması, sağlık hizmetlerinde etkin bir yere sahip olması aile hekimliği sistemini değerli kılmaktadır. Ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetlerinin modern uygulama şekli aile hekimliğidir. Aile hekimlerinin donanımlı olması bu anlamda çok değerlidir. Araştırmamızın amacı, aile hekimi asistanlarının uzmanlık eğitimi aldıkları süreçteki dislipidemi ile ilgili bilgi, tutum ve yaklaşımlarını saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma analitik, tanımlayıcı, kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmaya Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'nde uzmanlık eğitimi alan asistan doktorlar katılmıştır. Anketi dolduran 111 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Statistical Package for Social Science (SPSS) 23.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler nitel veriler için sayı, yüzde, nicel veriler için ortalama ve standart sapma, ortanca (minimum; maksimum) ile verilmiştir. Bağımsız grupların karşılaştırılmasında Fisherin Kesin Testi, Yates düzeltmeli Ki-Kare testi ve Student T-Testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Prevention, diagnosis and treatment of chronic diseases are of great importance for public health all over the world and in our country. Dyslipidemia is one of these chronic diseases. The place of primary health care services is very important in this respect. The fact that it is easily accessible and has an effective place in health services makes the family medicine system valuable. The modern application of primary health care services in our country is family medicine. The well-equipped family physicians are very valuable in this sense. The aim of our research is to determine the knowledge, attitudes and approaches of family physician assistants about dyslipidemia during the process of specialization training. Materials and Methods: The research has an analytical, descriptive, cross-sectional design. Assistant doctors who are getting specialization training in Ankara City Hospital Family Medicine Clinic participated in the research. 111 participants who filled out the questionnaire were included in the study. SPSS 23.0 program was used for statistical analysis of the data. Descriptive statistics were given with numbers and percentages for qualitative data, mean and standard deviation for quantitative data, and median (minimum; maximum). Fisher's Exact Test, Yates corrected Chi-Square test and Student's T-Test were used to compare independent groups. Statistical significance level was accepted as p0.05).