Aşırı iş yükünün iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyetine etkisinde dağıtım adaletinin rolü: Sivil havacılık sektörü üzerine bir araştırma
The role of distribution justice in the effect of excessive workload on job stress, burnout, and intention to left: A research on the civil aviation sector
  1. Tez No: 744985
  2. Yazar: BURAK ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin devamlılığını, hedef ve stratejilerini gerçekleştirmesini sağlayacak faktörlerden biri de sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı oluşturmasıdır. Örgütsel davranışların ve çalışma ortamından etkilenen çalışanların işletmelerin hedef ve stratejilerini gerçekleştirebilmesindeki rolü oldukça büyüktür. Bu çalışmada sivil havacılık sektörü çalışanlarında oluşan aşırı iş yükünün iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti oluşmasındaki etkisinin ortaya konması ve dağıtım adaletin bu etkileşimdeki rolünün araştırılması yapılmıştır. Sivil havacılık sektörüçalışanı138 kişiye anket uygulaması yapılarak elde edelin veriler değerlendirilmiştir. Yapılan analiz neticesinde; ele alınan bu noktalarda bağımız değişken aşırı iş yükünün bağımlı değişkenler olan tükenmişlik düzeylerini, iş stresini ve işten ayrılma niyeti düzeylerini pozitif ve anlamlı olarak etkilediği ve dağıtım adaletini ise negatif ve anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. Dağıtım adaletinin etkisine bakıldığında ise dağıtım adaleti algısının tükenmişlik düzeyini ve işten ayrılma niyetini negatif ve anlamlı yönde etkilediği görülmektedir. Dağıtım adaletinin düzenleyici rolüne bakıldığında ise aşırı iş yükü algıları – iş stresi ilişkisinde, aşırı iş yükü algıları – tükenmişlik ilişkisinde ve aşırı iş yükü algıları –işten ayrılma niyeti ilişkisinde dağıtım adaletinin düzenleyici rolünün olmadığı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the factors that will ensure the continuity of the businesses operating in the civil aviation sector and the realization of their goals and strategies is to create a healthy and productive working environment. Organizational behaviors and employees who are affected by the working environment have a great role in realizing the goals and strategies of the enterprises. In this study, the effect of excessive workload in civil aviation sector employees on the formation of workstress, burnout and turnover intention and the role of distributive justice in this interaction were investigated. The data obtained were evaluated by applying a questionnaire to 138 people working civil aviation sector. As a result of the analysis; At these points discussed, it has been seen that the independent variable overload work has a positive and significant effect on the dependent variables, burnout levels, job stress and intention to leave work, and negatively and significantly affects distributive justice. When the effect of distribution justice is examined, it is seen that the perception of distribution justice affects the level of burnout and intention to leave work in a negative and significant way. When the regulatory role of distributive justice is examined, it is concluded that distributive justice does not have a regulatory role in the relationship between perceptions of excessive workload-workstress, perceptions of excessive work - burnout, and perceptions of excessive work - intention to leave.