(s,m)-konveks fonksiyonlar için bazı sonuçlar ve eşitsizlikler
Some results and inequalities for (s,m)-convex function
  1. Tez No: 744986
  2. Yazar: İLKNUR MİHYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezin diğer bölümlerinde kullanılacak olan tanımlara, teoremlere ve literatürde çokça bilinen ve kullanılan ölçümlerin doğuruluşu ve Lebesgue integraline yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bu tez çalışmasında kullanılan [0, 𝑑] , 𝑑 > 0 aralığı üzerinde tanımlanan ve 𝑚 ∈ (0,1) aralığı üzerinde birinci ve ikinci anlamda (𝑠, 𝑚)-konveks fonksiyonların bazı özellikleri tanımlanmıştır. Ek olarak bazı integral eşitsizlikleri, negatif olmayan ikinci anlamda (𝑠, 𝑚)-konveks fonksiyonları ve sonlu ölçümlü ölçülebilir uzay için incelenmiştir. Alınan sonuçlar örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two chapters. In the first chapter, definitions, theorems and the birth of measurements that are widely known and used in the literature and Lebesgue integral that will be used in other chapters of the thesis are included. In the two chapter, some properties of the (𝑠, 𝑚)- convex functions in the first and second sense, defined on the interval [0, 𝑑] , 𝑑 > 0 and used in this thesis study, on the interval 𝑚 ∈ (0,1) are given. In addition, some integral inequalities have been studied for (𝑠, 𝑚)-convex functions and measurable space in the non-negative second sense. The results obtained were supported by examples.