Galaksimizin kinematik yapısı
Kinematics of our galaxy
  1. Tez No: 745001
  2. Yazar: SEVİNÇ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tez çalışmasında Samanyolunun küresel küme yıldızlarından olan RR Lyrae yıldız gruplarının radyal hız ve metal bollukları arasındaki ilişki incelenerek kinematik yapıları araştırılmıştır. General Catalogue Of Variable Stars (GCVS) veri setinden 1897 RR Lyrae yıldız seçilmiştir. Seçilen yıldızların hız ölçümleri için gerekli radyal hız verileri Gaia data early release 3 (Gaia Collaboration, 2020) arşivden elde edilmiştir. 1897 RR Lyrae yıldızın ilk yüz ölçümü incelenerek radyal hızları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu 1897 RR lyrae yıldızların sadece 149'unun radyal hızına ulaşılmıştır. Yıldızların metal bolluk analizi için RAVE 5. veri sürümü (Kunder+, 2017) kullanılmıştır . Ayrıca bu veri dışında LAMOST DR5 kataloğu (04/07/2019) versiyonuna bakılarak yıldız metal bolluk analiz tablosu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the relationship between radial velocity and metal abundances of RR Lyrae star groups, one of the globular cluster stars of the Milky Way, was examined and their kinematic structures were investigated. 1897 RR Lyrae stars were selected from the General Catalog Of Variable Stars (GCVS) data set. The radial velocity data required for velocity measurements of selected stars were obtained from the archive of Gaia data early release 3 (Gaia Collaboration, 2020). The first face measurement of the 1897 RR Lyrae star was examined and its radial velocities were tried to be determined. Only 149 of these 1897 RR lyrae stars achieved radial velocity. RAVE data version 5 (Kunder+, 2017) was used for metal abundance analysis of stars. In addition, apart from this data, a star metal abundance analysis table was created by looking at the version of the LAMOST DR5 catalog (04/07/2019).