Hüsameddin el-Bitlisî'nin 'Câmiü't-Tenzîl Ve't-Te'vîl' adlı eserinden Nisâ Sûresi tefsirinin tahkiki
The Tahqeeq of Tafseer Sura an-Nisa From Husamuddin al-Bitlisiy's 'Jamiuttanzeel vat-Taaweel'
- Tez No: 745007
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 543
Özet
Ele aldığımız tefsir, Türkiye ve Anadolu topraklarında şöhret kazanan İdrisi Bitlisî'nin babası Hüsameddin Ali el-Bitlisî'ye aittir. Eser sahibi, Akkoyunlu devletinin üstün alimlerinden sayılır. Kendisi tarikat şeyhi olmasıyla birlikte fıkıh ve felsefede de derin bilgiye sahiptir. Tefsir ve işârî tevil şeklinde iki boyutlu açıklamalarda bulunan Câmiu't-Tenzîl ve't-Te'vîl adlı bu eser muhteva açısından çok zengin metodoloji ve bilgilere sahiptir. Çalışmamızın birinci bölümünde müellifin hayatı, eserleri, ilmi ve siyasi şahsiyeti ele alınmıştır. İkinci bölümünde eser sahibinin tefsir metodolojisi ve bakış açısı araştırılmıştır. Üçüncü bölümde Bitlisî'nin Câmiu't-Tenzîl ve't-Te'vîl adlı tefsirinin Nisâ Sûresinin tahkiki yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tafseer we studied, It belongs to Hosam ad-Din Ali al-Bitlisiy, the father of Idrisi Bitlisiy, who became famous in Turkey and Anatolia. The author is considered one of the superior scholars of the Akkoyunlu state. Although he is a Sufi sheikh, he also has deep knowledge in fiqh and philosophy. This work named Jami al-Tanzeel va't-Taveel, which makes a two-dimensional explanation in the form of tafseer and ishariy interpretation, has very rich methodology and information in terms of content. In the first part of our study, the author's life, works, science and political personality are discussed. In the second part, the interpretation methodology and perspective of the author are investigated. In the third part, made tahkeek the Sura Nisa of Bitlisî's tafseer named Dzhamiu at-Tanzeel va at-Taveel.