Depresyon, anksiyete ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between depression, anxiety and mindfulness
- Tez No: 745008
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SAYGIN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı; majör depresyon tanısı almış bireyler ile herhangi bir psikiyatrik hastalığa sahip olmayan bireylerin anksiyete ve bilinçli farkındalık düzeylerini karşılaştırmak ve depresyon, anksiyete ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Araştırma örneklemi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvurmuş ve majör depresyon bozukluğu tanısı almış 40 kişi (depresyon grubu) ve herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan 40 kişi (kontrol grubu) olmak üzere toplamda 80 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan kişilerin sosyodemografik özellikleri hakkında bilgi edinmek için“Demografik Bilgi Formu”, depresyon düzeylerinin ölçülmesi için“Beck Depresyon Ölçeği”, anksiyete düzeylerinin ölçülmesi için“Beck Anksiyete Ölçeği”ve son olarak bilinçli farkındalık düzeylerinin ölçülmesi için“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, depresyon grubu ile kontrol grubu arasında anksiyete ve bilinçli farkındalık düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır. Depresyon grubu için yapılan korelasyon analizlerine göre ise depresyon ve anksiyete düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunurken, bilinçli farkındalık düzeyleri ile hem depresyon hem de anksiyete düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunduğu ortaya konmuştur. Ayrıca depresyon, anksiyete ve bilinçli farkındalık düzeylerinin eğitim düzeyine göre farklılık gösterdikleri ve yaş ile anlamlı ilişkili oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; is to compare the anxiety and mindfulness levels between individuals who have been diagnosed with major depressive disorder and individuals who do not have any psychiatric illnesses, and to examine the relationship between depression, anxiety and mindfulness levels. The research sample consists of 80 participants in total. 40 patients who applied to Uludag University Faculty of Medicine Mental Health and Diseases Outpatient Clinic diagnosed with major depressive disorder (depression group) and 40 people without any psychiatric illness (control group). The“Demographic Information Form”was used to gather information about the sociodemographic characteristics of the people participating in the study, the“Beck Depression Scale”was used to measure the depression levels, the“Beck Anxiety Scale”was used to measure the anxiety levels, and finally the“Mindful Attention Awareness Scale”was used to measure the mindfulness levels of the participants. According to the results of the study, there was a statistically significant difference between the depression group and the control group in terms of anxiety and mindfulness levels. According to the correlation analyses made for the depression group, there was a significant positive correlation between depression and anxiety levels, while a significant negative correlation was found between mindfulness levels and both depression and anxiety levels. In addition, the levels of depression, anxiety and mindfulness differed based on the level of education and were significantly correlated with age.