Sources of Chinese military change in the post-Cold War era
Soğuk Savaş sonrası dönemde Çin askeri değişiminin sebepleri
  1. Tez No: 745096
  2. Yazar: MAHMUT ENSAR AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma orduların yapısında, kuvvet büyüklüğünde, organizasyonunda ve doktrinlerindeki değişiklikleri inceleyen askeri değişim çalışmaları alanında öne çıkan teori ve konseptler ışığında Soğuk Savaş sonrası Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nda (ÇHKO) gerçekleşen değişikliklerin sebeplerini açıklamaya çalışmaktadır. Bu değişimler liderlere, uluslararası güvenlik durumuna, teknolojiye ve daha birçok sebebe bağlı olarak farklı ivmelerde gerçekleşmektedir. Çin Ordusu açısından Soğuk Savaş'ın ardından gerçekleşen Körfez Savaşı, Tayvan Boğazı Krizi, Çin'in Belgrad Büyükelçiliği'nin bombalanması, siyasi liderlerin askeri düzene müdahaleleri ve savunma harcamalarındaki değişiklikler askeri değişimi etkileyen faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, ÇHKO'nun değişiminde özellikle siyasi liderlerin diğer ülkelere nazaran daha belirleyici olduğu görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Birleşik Krallık ordularında yaşanan askeri değişim bu tespiti doğrulamaktadır. Daha önce Maocu düşüncenin etkisiyle insan gücüne dayalı bir ordu olarak öne çıkan ÇHKO, Jiang Zemin'in liderliğinde batılı çağdaşlarında olduğu gibi sayıca küçülen ancak kabiliyet olarak büyümeyi hedefleyen bir yapı haline gelmiştir. Jiang Zemin sonrası dönemlerde liderlerin ordudaki değişim hareketleri üzerindeki etkisi açıkça görülürken bunların yanında sivil-askeri ilişkileri, tehdit algısı, parti içi birlik, askeri harcamalar ve yolsuzluk, sivil-askeri entegrasyonu gibi diğer faktörler de göze çarpmaktadır. Bu doğrultuda ÇHKO'nun değişimini anlamak için önde gelen akademisyenlerin kitapları ve çalışmaları, devletlerin resmî belgeleri ve internet kaynakları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to explain the sources for the changes in the China's People's Liberation Army (PLA) in the Post-Cold War era in the light of prominent theories and concepts in the field of military change studies, which examines changes in the structure, force size, organization and doctrines of armies. These changes occur at different speeds depending on the leaders, the status of international security, technology and many other reasons. The main subject of this study is to investigate how the Gulf War, the Taiwan Strait Crisis, the bombing of the Chinese Embassy in Belgrade, the interventions of political leaders in the military order and how shifts in defence spending caused changes in the Chinese military after the end of the Cold War. In addition, what theory and concept must be used to evaluate the change of the PLA are discussed in the study's conclusion. Furthermore, the changes in the militaries of the United States, France and the United Kingdom were also analyzed to compare the reasons for the military change of China with the military changes of its western contemporaries. Under Jiang Zemin's leadership, the PLA, which had previously gained prominence as a manpower-based army, evolved into a structure that decreased in size while aiming to increase in capabilities, much like its western counterparts. While the post-Jiang Zemin period clearly demonstrates the importance of leaders on the change movements in the military, other factors, including as civil-military relations, threat perception, party unity, military expenditures and corruption, civil-military integration, are also notable. Accordingly, the books and studies of leading academics in the field, official documents of states, and internet resources were used.