Bağımsız denetimde kalite göstergeleri: Şanlıurfa SMMMO mensupları üzerinde bir araştırma
Quality indicators in independent audit: A research on Sanliurfa SMMMO members
  1. Tez No: 745097
  2. Yazar: MUHAMMET KEREM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bir ülkede finansal sonuçların mali gerçeğe uygunluğu bağımsız denetim vasıtasıyla sağlanabilmektedir. Toplumların ihtiyaç ve gereksinimlerinin artmasıyla işletmelerin sayısı çoğalmıştır. Bu kapsamda, işletmelerin türleri de artmaya başlamıştır. Büyük işletmelerin denetim ve kontrolü küçük işletmelere göre daha karmaşık yapılıdır. Büyük işletmelerin mali açıdan denetimi deneyimli denetim şirketleri tarafından yapılmaktadır. Dünya genelinde işletmelerin yaptıkları faaliyetlerde kalite anlayışını önemsemeye başlaması, bu konuyla ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarına destek vermeleri kalite konusuna verilen önemi arttırmıştır. Diğer tüm kurum ve kuruluşlar gibi bağımsız denetim firmaları da kalite konusuna önem vermeye başlamıştır. Bağımsız denetim faaliyetlerini kalite standartları çerçevesinde yapmak, hem denetim firmaları hem de bağımsız denetim faaliyetlerinin sonuçlarıyla ilgilenenler için önemli bir hâl almıştır. Bağımsız denetim çıktılarının doğru ve güvenilir olması, bağımsız denetim çıktılarına ilgi duyanlar açısından önem arz etmektedir. Birçok çevrenin ilgi duyduğu ve sonuçlarını takip ettiği bağımsız denetim çıktılarının kalite ölçütlerini saptamak ve bağımsız denetim sürecinin hangi kalite ölçütleri kapsamında daha başarılı ilerleyeceğini ortaya koymak, bağımsız denetim çıktılarının doğruluğunun ve güvenirliliğinin artmasına imkân vermektedir. Bu çalışmada bağımsız denetim sürecinin başarılı olması hususunda demografik özelliklerin etkileri ve bağımsız denetim sürecinde çeşitli parametrelerin ilişkileri saptanmıştır. Çalışma kapsamında 231'i erkek ve 25'i kadın olmak üzere toplam 256 Şanlıurfa SMMMO üyesi ile anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılanların bağımsız denetimde kalite kontrol ilkelerine sahip olmalarını ve bağımsız olmaları konularını yüksek oranlarda“kesinlikle katılıyorum”olarak ifade etmişlerdir. Bağımsız denetim etkinliği kanuni yaptırımların gücüne bağlı olma durumu cinsiyete bağlı olduğu anlaşılmaktadır. Müşteri sayısı bağımsız denetimin başarısı için denetçilerin uzmanlaşması ilkesine önem verilmesinde etkilidir. Ofiste çalışan sayısı bağımsız denetimin başarısı için denetçilerin uzmanlaşması ilkesine önem verilmesinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
Compliance of financial results with financial reality in a country can be ensured through independent auditing. With the increase in the needs and requirements of the societies, the number of enterprises has increased. In this context, the types of businesses have also started to increase. Supervision and control of large enterprises are more complex than small enterprises. The financial audit of large enterprises is carried out by experienced audit companies. The fact that businesses around the world attribute importance to the understanding of quality in their activities and support research and development studies on this issue has enlarged the importance given to the issue of quality. Like all other institutions and organizations, independent audit firms have started to give prominence to quality. Carrying out independent audit activities within the framework of quality standards has become an important issue for both audit firms and those interested in the results of independent audit activities. The accuracy and reliability of independent audit outputs is important for those who are interested in independent audit outputs. Determining the quality criteria of the independent audit outputs that many circles are interested in and following the results of and revealing under which quality criteria the independent audit process will proceed more successfully allows the accuracy and reliability of the independent audit outputs to increase. In this research, it is aimed to determine the effects of demographic characteristics on the success of the independent audit process and the relationships of various parameters in the independent audit process. Within the scope of the study, a survey is conducted with a total of 256 Şanlıurfa SMMMO members, 231 were men and 25 were women. The respondents stated that they have the principles of quality control in independent auditing and that they are independent, with high rates as“I strongly agree”. It is understood that independent audit effectiveness depends on the strength of legal sanctions and depends on gender. The number of clients is effective in giving importance to the principle of specialization of auditors for the success of the independent audit. The number of employees in the office is also effective in attaching importance to the principle of specialization of auditors for the success of independent auditing.