Kıyı bankacılığı ve Türkiye
Off-shore banking and Turkey
  1. Tez No: 74511
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Ülke dışından sağlanan fonların yine ülke dışında kullanılmasını amaçlayan ve ev sahibi ülkelere doğrudan ve dolaylı olarak çeşitli avantajlar sağlayan kıyı bankacılığı, ülkemizde serbest bölge çalışmaları esnasında konu olmuş ve körfez savaşıyla birlikte gündeme gelmiş, ancak somut bir ilerleme kaydedilememiştir. Ev sahibi ülkelere lisans ücretleri, istihdam yaratımı, modern bankacılık ve finansman tekniklerinin kazanılması, proje, mali ve hukuki danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi, uluslararası piyasalara girişte kolaylık sağlanması ve ülke ekonomisinin diğer ekonomilerle entegrasyonunun hızlandırılması gibi doğrudan sağladığı imkanlar yanında, yine ev sahibi ülkelere, sahip olduğu muafiyetler nedeniyle diğer bankalara nazaran düşük maliyetle fon temin edebilmekte, kredileri daha ucuza verebilmekte, bu imkan ülke yatırımlarının finansmanında kullanılabilmekte, dolayısıyla kalkınma ve gelişmeye dolaylı destek sağlanabilmektedir. Dünyanın önde gelen bankalarının Türkiye'yi Ortadoğu'ya tercihleri söz konusudur. Özellikle İstanbul, çağdaş yapısı ve tarihi özellikleriyle uluslararası bir finans merkezi olabilecek ve yabancı sermayeyi çekebilecek güçtedir. Bu nedenle kıyı bankacılığı konusunda yasal çerçevenin geciktirilmeden düzenlenmesi ve altyapı eksikliğinin kısa zamanda giderilmesi gerekmektedir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Offshore banking, which aims at transferring funds from foreigner countries and utilizing them in host lands, was on agenda with the idea of free-zone establishments in our country. Albeit never fully realized and utilized, it was seriously thought of and considered during gulf war. Offshore banking provides such certain advantages to the host countries as license fees, new employment opportunities, modern banking and finance techniques, projects, financial and juridical consultation fees, easy access to the international markets and smooth integration with other economies. In addition to its aforementioned direct advantages, offshore banking also has indirect advantages to the host countries. For instance, since offshore banks do have certain privileges, they provide, compared to other banks, with considerable low-cost credits. Thus they help convert low-cost credits into investment and push the economy to realize the growth, It is quite possible world's leading financial institutions shall prefer Turkey and Middle East. Especially Istanbul, with its modern structure and historical features, has the power to become international finance center and to attract foreign capital. Due to this fact, legal base and framework should be established to fully realize benefits of offshore banking in our country. IX