Kıyı bankacılığı ve Türkiye
  1. Tez No: 52638
  2. Yazar: DORUK TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Kıyı bankacılığı olgusu bütünleşmiş bir para ve sermaye sistemi olarak tanımlanan Euro pazarların doğuş ve gelişimi ile yakından ilgilidir. Bu tür bir bankacılık, zamanla kendine has bazı uygulamalar getirerek özgün bir hale gelmiş ve nihai olarak da, 1973 yılında çıkan petrol krizi neticesi Arap ülkelerinin biriken petro dolarlarım yeniden dolaşıma sokmalarıyla uluslararası fînans piyasalarında önemli bir yer almıştır. Ülke dışından sağlanan fonların yine ülke dışında kullandırılmasını amaçlayan kıyı bankalarının temel özelliği, gerçekleştirdikleri işlemlerde maliyet artırıcı resmi düzenlemelerin asgariye indirilmiş olması ve önemli vergisel avantajlar sunmalarıdır. Kıyı bankaları, sahip oldukları özellikler ile ülkeye dolaylı ve dolaysız katkılar sağlayabildikleri gibi, esnek denetim ve gizlilik ilkeleri uyarınca bir takım sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Kıyı bankacılığı, Türkiye'nin finans gündemine ilk olarak 1976 yılında Beyrut' da meydana gelen iç karışıklıklar neticesi girmiştir. Ancak ülkemizde bu tür bir bankacılık için gerekli olan şartların bulunmaması bu fırsatı değerlendirmemize engel olmuştur. Ülkemizde kıyı bankacılığı hakkında ilk ciddi çalışmalar, 1985 yılında serbest bölgelerde banka kurulmasına ilişkin Serbest Bölgeler Kanunu'nda yapılan düzenlemeler neticesi yapılmıştır. Son olarak, 1990 ağustos ayında meydana gelen Körfez Krizi ve Bahreyn'in güvenilir bir yer olmaktan çıkması, İstanbul'un ikinci kez uluslararası piyasalarda kıyı bankacılığı merkezi olarak gündeme gelmesine neden olmuştur.“Kıyı bankacılığı ve Türkiye”adlı tez çalışmasında, kıyı bankacılığının temel özellikleri, tarihi gelişimi, uluslararası bankacılık sektöründeki yeri ve dünyadaki uygulamaları ile Türkiye'deki kıyı bankacılığının durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik konjonktür de dikkate alınarak kıyı bankacılığının geleceğine yönelik tahminler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of the Off Shore Banking has been closely related with the creation and development of the Euro Markets which are identified as a system of integrated money and capital. In the course of time, this kind of banking had gained a special importance by developing specific fields of application. Consequently, as a result of petroleum crises came out inl973 it has taken an important place at the international finance markets with the circulation of the petroleum dollars by the Arab countries. The fundamental specifications of the Off Shore Banks, which aim at both ensuring the fund from abroad and spend this fund on abroad, are presenting some advantages regarding the taxes. Furthermore, they decrease the bureaucracy which increases the costs. Off Shore Banks with their own characteristics, while providing direct and indirect contributions to the country, they also create some problems associated with their flexible inspection and principles of confidentiality. Off Shore Banking was first initiated on Turkey's agenda as a result of Beirut's domestic conflicts in 1976. However, because of the lacking of the necessary conditions then in Turkey for establishment of this type of banking, this opportunity could not be used at that moment. The first serious studies about establishment of the Off shore banking were lunched after some revision had been made on the Law of Free Regions. Finally, as a result of the Gulf Crises in august 1990 and the deterioration of the security conditions in Bahrain, Istanbul has became for the second time an important center for the Off Shore Banking at the international platforms. The thesis titled as“Off Shore Banking and Turkey”aims at investigation the basic specifications of the off shore banking, its historical development, importance of its role in the international banking and its world application and situation of the Off Shore Banking in Turkey. In the last section of the thesis, the future speculations of the Off Shore Banking in Turkey has been estimated by taking into account the political and economic conjucture of Turkey.