Kıyı ötesi bankacılığı ve Türkiye açısından uygulanabilirliği
Off shore banking and the possibilitiof its appication in view of Turkey
  1. Tez No: 51063
  2. Yazar: DİCLE BURCU ÇARGA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Kıyı Ötesi Bankacılığı kavramı 20.yy'ın ikinci yansından sonra Europiyasaların oluşumuna paralel olarak ortaya çıkmıştır. Kıyı Ötesi Bankacılığı uluslararası bankacılık türü olup“ Kıyı Bankacılığı ”da denilmektedir. Kıyı Ötesi Bankacılığı kısaca, yurt dışından sağlanan fonların yine yurt dışında kullandırılmasıdır. Kıyı Ötesi Bankacılık faaliyetleri, Kıyı Ötesi. Merkezi denilen, bazı özel mali ve hukuki kolaylıkların sağlandığı, Bahamalar, Cayman Adaları, Bahreyn gibi küçük ülkelerde yapılmaktadır. Kıyı Ötesi.Merkezleri, genellikle uluslararası piyasalara yakın yerlerdir. Altyapı olanakları çok gelişmiştir. Özellikle küçük ada ülkeleri için Kıyı Ötesi Merkezi olmak çok önemlidir. Kıyı Ötesi Bankaları ve diğer Kıyı Ötesi Girişimlerden sağladıkları gelir milli gelirlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Kıyı Ötesi kavramı Türkiye'de Serbest Bölge çalışmalarıyla gündeme gelmiştir. 18.09.1990 tarih ve 90/999 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi'nde Kıyı Ötesi Bankacılık Merkezi kurulmasına karar verilmiş, İstanbul Ataköy Turizm Kompleksi Galleria Ünitesi'nin 1. ve 2. katlan Kıyı Ötesi Bankacılık Merkezi İlan edilmiştir. Bu çalışmada Kıyı Ötesi Bankacılık kavramının doğuşu, gelişimi; Türkiye'de ortaya çıkışı ve gelişimi; bankacılık sektörü ve Türkiye açısından uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of Off Shore Banking has emerged in second half of the 20th century in parallel with the formation of Euromarkets. Off Shore Banking is a kind of International Banking. Off Shore Banking is, in short, utilization of funds obtained abroad still abroad. Off Shore Banking activities are carried out only in regions designated as Off Shore Centers where certain financial and legal incentives are facilitated. Such centers are formed in general, in small countries like the Bahamas, Cayman Islands and Bahrain. Off Shore Centers are usually located at close distance or within easy reach to international markets. The information network and the system of communication are very well developed. It's especially important for small islands-countries to be Off Shore Center since income derived from Off Shore Banking and other activities in the area make up a significiant portion of their national income. The concept of Off Shore Banking in Turkey has come on the agenda coincidentally with the preparations for formation of Free Zones; for the first time. Decree no:90/999 dated September 18, 1990 is the official statement announcing the decision of the Goverment of Republic of Turkey for the formation of an Off Shore Center within the Istanbul Atatürk Airport Free Zone. Further, the first and second floors of the Galleria Unit of Ataköy Tourism Complex were designated to be The Off Shore Center. This study was aimed to examine the birth of the concept of Off Shore Banking and It's development; it's emergence and development in Turkey and the possibility of it's application in view of Turkey and the banking industry.