Tükürük bezi tümörlerinin tanısında radyolojik ve histopatolojik yöntemlerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of radiological and histopathological methods in the diagnosis of salivary gland tumors
  1. Tez No: 745121
  2. Yazar: AHMET DOBLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOGAY MÜDERRİS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Tükürük bezi tümörlerinin preoperatif değerlendirmesinde kullanılan tanısal metodların tümörün benign malign ayırımındaki tanısal değerini ve doğruluğunu belirlemek. Yöntem: Ankara Atatürk Eğitim Araştıma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde Ocak 2007-Ocak 2014 tarihleri arasında tükürük bezi kitlesi nedeniyle opere edilmiş olan ve cerrahi öncesi ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılmış olan 94 vaka retrospektif olarak incelendi. Hastaların postoperatif histopatolojik sonuçları referans alınarak preoperatif dönemde yapılmış olan ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ve ince iğne aspirasyon biyopsisi sonuçlarının sensivite ve spesifiteleri ayrı ayrı hesaplandı. Bulgular: Hastaların 48 tanesi erkek (%51.1), 46 tanesi kadın (%48.9) olup yaş ortalaması 46.6 (6-85) idi. Lokalizasyon olarak bakıldığında tüm tümörlerin %72.3'ünün parotis bezinde, %23.4'ünün submandibüler bezde ve yaklaşık %4.2'sinin minör tükrük bezlerinde yerleşmişolduğu görüldü. Kitlelerin histopatolojik incelemesinde 84'ünün (%89.3) benign, 10'unun (%10.7) malign olduğu saptandı. Tetkikler ayrı ayrı değerlendirildiğinde, kitlelerin benign malign ayırımını yapmada İİAB'nin sensivite (%80) ve spesifitesinin (%100) tüm diğer preoperatif tanı araçlarından üstün olduğu saptandı. Sonuç: İİAB tükürük bezi kitlelerinin preoperatif değerlendirilmesinde güvenilir bir yöntemdir. Tükürük bezi tümörü şüphesi olan her hastada cerrahi öncesi dönemde mutlaka uygulanması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: Diagnostic methods used in the preoperative evaluation of salivary gland tumors in distinguishing malignant and benign tumors to determine the diagnostic value and the accuracy. Material and Methods: Ankara Atatürk Training Research Hospital in the Department of Otolaryngology, between January 2007 and January 2014, 94 cases who underwent salivary gland exicison and had preoperative fine-needle aspiration biopsy datas and were analyzed, retrospectively. In reference to postoperative histopathological findings, the preoperative ultrasonography, magnetic resonance imaging, computed tomography and fine-needle aspiration biopsy were evaluated for the sensitivity and specificity of these datas. Results: 48 of the patients were men (51.1%), 46 were female (48.9%) and the mean age was 46.6 (6-85). Salivary gland tumors localized of 72.3% in the parotid gland, 23.4% in the submandibular gland, and 4.2% in the minor salivary glands. Histopathological examination of the surcigal specimens of 84 (89.3%) were benign, 10 (10.7%) were malignant. The rates of sensitivity and specifity of fine needle aspiration biyopsy for the diagnosis of salivary gland malignancies were 80% and 100%, respectively. fine-needle aspiration was more accurate among the preoperative diagnostic tools. Conclusion: Fine-needle aspiration is a reliable method for assessing the salivary glands masses, preoperatively. The patients with suspected salivary gland tumors, fine-needle aspiration should perform in the preoperative evaluation.