Preeklamptik gebede plazma hepsidin konsantrasyonu ve demir parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between plasma hepsidin concentration and iron parameters in preeclamptic pregnancy
  1. Tez No: 745122
  2. Yazar: FATMA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜSTÜNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Preeklampsideki endotelyal disfonksiyona bağlı artmış oksidatif stres iyi bilinmektedir. Oksidatif stresteki artış serbest metallerin varlığında katalize edilmektedir. Plazma demiri normal sağlıklı gebeler ile karşılaştırıldığında preeklamptik gebelerde artmıştır. Demir dengesi ve inflamasyon arasındaki bağlantıda hepsidin rol oynamaktadır. Bu çalışmada amacımız preeklamptik gebelerde hepsidin konsantrasyonunu belirlemek ve onun preeklamptik gebelerdeki demir dengesi üzerine etkilerini inclemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2013-2014 yılları arasında Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum kliniğine başvuran 40 preeklamptik gebe ve 40 normal sağlılı gebedahil edildi. Çalışma kapsamına alınan gebelerin periferal kanları toplandı ve serumlarında plazma hepsidin, tam kan sayımı ve demir parametreleri [plazma demir, ferritin, toplam demir bağlama kapasitesi (TDBK)] çalışıldı. İstatistik analizde Mann-Whitney-U, Pearson Ki-Kare testi ve Fisher Exact testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Evidence of increased oxidative stress due toendothelial dysfunction in preeclampsia has been well established. Increase in the oxidative stress is catalyzed in the presence of free transitional metals. Plasma iron is increased in preeclampsia (PE) when compared to healthy pregnant women. The link between iron homeostasis and inflammation is hepcidin. Our goal was to describe hepcidin concentrations and its association with iron homeostasis in PE. Material and methods: The study included 40 preeclamptic and 40 healthy pregnant women who had been treated in Bursa Sevket Yilmaz Research and Education Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology between 2013-2014. We obtained peripheral blood samples from preeclamptic and healthy pregnant women to determine plasma hepcidin concentrations, complete blood cell counts and parameters of iron homeostasis [plasma iron, ferritin levels and total iron binding capacity (TIBC)]. The Mann-Whitney, Pearson chi-square and Fisher's exact test were used for statistical analysis.