Kur'an-ı Kerim'e göre cihad ve Batı'da cihad algısı
Jihad according to the Holy Qur'an and the perception of jihad in the West
  1. Tez No: 745146
  2. Yazar: BİLAL GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Cihad, İslam'ın en önemli ve en güncel kavramlarından biridir. Bu çalışma, cihad kavramının hem İslam'daki konumunu, hem de Batı'daki yansımasını ele almıştır. Araştırmamızda cihad kavramı, Kur'an merkezli ve Hz. Peygamber (S.A.S)'in uygulamaları ışığında derinlemesine araştırılarak bu kavramın, Batı toplumunda oluşan algıları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde cihadın kavramsal analizi yapılmıştır. Teorik olarak dilbilimsel analize tabi tuttuğumuz bu kavramın ıstılah anlamı, Kur'an-ı Kerim'de geçen ifadelerle açıklanmaya çalışılmıştır. Ardından cihadın Mekke ve Medine dönemlerinde farklı anlamlar taşıdığı ve bu dönemlere göre cihadın uygulama alanında yaşanan değişiklikler incelenmiştir. Bu doğrultuda cihadın kimlere karşı yapılacağı ve bu süreçte hangi vasıtaların kullanılacağı tespit edilerek, İslam'da cihadın nasıl olması gerektiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise cihad kavramının muhatapları arasında yer alan Batı'nın, cihadı nasıl algıladıkları, tarihte yaşanan hadiseler ışığında incelenmiştir. Algıların temelinde toplumun sahip olduğu yaşam biçimleri büyük önem taşıdığı için Batı toplumunun genel tarihi, üç farklı çağ altında incelenmeye tabi tutulmuştur. Kendi dönemlerini yansıtan yazılı eserler doğrultusunda, Batı'nın cihada bakış açısının sadece kılıçtan ibaret olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. İkinci bölümün son kısmında ise farklı tarihlerde, İngilizceye çevrilen bazı Kur'an tercümeleri de çalışmamıza dâhil edilmiştir. Bu tercümelerde, yer aldığı ayetlerde farklı manaları muhtevi cihad kelimesinin, hedef dile aktarımının ne ölçüde sağlandığı araştırılmıştır. Sonuç kısmımda ise çalışmamızda ulaştığımız bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Jihad is one of the most important and current cencept of Islam. This study deals with both the position of the concept of jihad in Islam and its reflection in the West. In our study, the concept of jihad is examined in depth in the light of the Qur'an-centered and practices of The Prophet Muhammad (PBUH), and its perceptions in the Western society are examined in detail. Our study consists of an introduction, two parts and a conclusion. In the first part of our study, the conceptual analysis of jihad is made. The terminological meaning of this concept, which we have subjected to linguistic analysis theoretically, has been tried to be explained with the expressions in the Qur'an. Then, the different meanings of jihad in the Mecca and Medina periods and the changes in the application area of jihad according to these periods are examined. Accordingly, by determining against whom jihad should be made and which means should be used in this process, it has been tried to reveal how jihad should be in Islam. In the second part of our study, how the West, is among the addressees of the concept of jihad, perceives jihad is examined in the light of historical events. Since the lifestyles of the society are of great importance on the basis of perceptions, the general history of Western society has subjected to examination under three different eras. In line with the Western works reflecting their own period, it has emerged that the West's perspective on jihad consists only of the sword. At the end of the second part, some of the Qur'an translated into English on different dates have been also included in our study. In these translations, it has been researched to what extent the transfer of the word jihad, which contains different meanings according to verse it is in, into the target language. In the conclusion part, the findings we reached in our study were evaluated.