Hz. Dâvûd kıssalarında kıssa-siret ilişkisi
Narrative-biographical relationship in the stories of Prophet David
  1. Tez No: 848507
  2. Yazar: NURULLAH KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CİHAD BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tezin amacı, Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan Hz. Dâvûd kıssalarını nüzûl dönemi şartlarını dikkate alarak ele almak ve bu kıssalarda verilen mesajları ortaya koymaktır. Çalışmamızda öncelikle kıssa ve sîret kavramları örnekler eşliğinde açıklanmış, kıssa-sîret ilişkisi üzerinde durulmuş, Hz. Dâvûd'un Yahudi ve İslam kaynaklarındaki konumuna birincil kaynaklarda yer alan bilgilere göre temas edilmiştir. Tezin asıl konusu olan Hz. Dâvûd kıssaları kronolojik olarak nüzûl şartları göz önünde bulundurularak okumaya tabi tutulmuş, bu kıssaların ilk muhatap Hz. Peygamber ve inananlar başta olmak üzere tüm insanlara verdiği mesajlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Hz. Dâvûd kıssaları üzerinden Hz. Peygambere ve muhataplara önemli mesajlar verilmiştir. Bu mesajların en başında Hz. Dâvûd'a Allah tarafından lütfedilen dünyevî ve uhrevî nimetler zikredilerek inananlara zorluk ve imtihanların sonucunda böylesine büyük mükafatların bulunduğu mesajı güçlü bir şekilde verilmiştir. Hz. Peygamber'e ve inananlara verilen bir başka mesaj Allah Teala'nın insanlarla vahiy vasıtasıyla iletişim kurmasına ve bunu kabullenemeyen insanlara bu durumun Allah'ın kanunları içerisinde doğal bir süreç olduğu mesajının verilmesidir. Hz. Dâvûd'un ibadet hayatındaki denge ve ahenk, savaşçı özelliği ve bazı konular Hz. Peygamber ve sahabilerin hayatına doğrudan etki etmiş ve onlara örneklik oluşturmuştur. Sonuç olarak Hz. Dâvûd'un dünyevî ve uhrevî faziletleri Hz. Peygamber'e ve inananlara rol model olarak gösterilmiştir. Çalışmamız da bu minvalde şekil almış, Hz. Dâvûd üzerinden verilen mesajların Hz. Peygamber ve inananlar üzerindeki etkisi ve yansımaları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis is to examine the narratives of Prophet David in the Qur'an, taking into consideration the conditions of the revelation period and elucidating the messages conveyed in these narratives. The study initially provides explanations and examples for concepts such as narrative, biography, and the relationship between narrative and biography. It also explores the position of Prophet David in Jewish and Islamic sources based on information found in primary sources. The main focus of the thesis, the narratives of Prophet David, has been examined chronologically considering the conditions of revelation, and efforts have been made to elucidate the messages conveyed by these narratives to the primary audience, Prophet Muhammad, and to all believers. According to the findings, significant messages have been conveyed to Prophet Muhammad and the addressees through the narratives of Prophet David. Foremost among these messages is the mention of the worldly and otherworldly favors bestowed upon Prophet David by Allah. The message strongly emphasizes that such great rewards await believers after difficulties and trials. Another message conveyed to Prophet Muhammad and the believers is the acceptance of communication between Allah and humans through revelation, emphasizing that this is a natural process within the laws of Allah for those who cannot accept it. The balance and harmony in Prophet David's worship life, his warrior characteristics, and certain aspects have directly influenced the life of Prophet Muhammad and his companions, serving as an example. In conclusion, the strength of Prophet David, both in the worldly and otherworldly sense, is presented as a role model for Prophet Muhammad and the believers. The study is shaped accordingly, aiming to highlight the impact and vivid reflections of the messages conveyed through Prophet David on Prophet Muhammad and the believers.