Balıkesir koşullarında yetiştirilen pırlak kuzuların canlı ağırlık ve vücut ölçülerini etkileyen çevresel faktörlerin belirlenmesi
Determination of environmental factors on live weight and body measurements of Pırlak lambs in Balıkesir province
- Tez No: 745149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÇELİKELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir koşullarında yetiştirilen Pırlak kuzuların altı aylık yaşa kadar çeşitli dönemlerdeki canlı ağırlık ve vücut ölçüleri ile bu parametrelere etki eden çevre faktörlerinin saptanması ve bu sonuçlardan faydalanma olanaklarının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmanın materyalini Balıkesir'de bulunan bir koyunculuk işletmesinde yetiştirilen Pırlak ırkı 81 baş koyun ve 7 baş koçtan 2020–2021 doğum sezonunda elde edilen 104 baş kuzu oluşturmuştur. Bunların doğum, sütten kesim ve altıncı ay canlı ağırlıkları ile sütten kesim ve altıncı ay cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs derinliği, göğüs genişliği, sağrı genişliği, sağrı uzunluğu, göğüs çevresi ve incik çevresi ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the live weight and body measurements of Pırlak lambs raised in Balıkesir province conditions at various periods up to six months of age, and environmental factors affecting these parameters and to investigate the possibilities to benefit from the results. Birth, weaning and sixth months live weights, weaning and sixth months height at withers, body length, chest depth, chest width, rump width, rump length, chest circumference and shank circumference were measured from 104 lambs born from 81 dams and 7 sires reared in a sheep farm in Balıkesir province in 2020-2021 breeding season.