Ali el-Kârî'nin 'Teşyiü'l-Fükaha li Teşni'i s-Süfehâ' adlı risalesinin tahkik ve tahlili
Ali el-Gari, verification and analysis of his work named 'Tashii Alfukaha le Teshnii Sufaha'
  1. Tez No: 745150
  2. Yazar: MUTIA HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN MEMDUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Molla Ali el-Kârî (ö. 1014), başta fıkıh ve hadis olmak üzere kıraat, tefsir, kelam, tasavvuf, tarih dil ve edebiyat alanlarında devrin önde gelen âlimleri arasında yer almaktadır. İlk eğitimini memleketi Herat'ta aldıktan sonra Mekke'ye gitmiş ve oraya yerleşmiştir. Kıraat ilmine vukufiyetinden ötürü kendisine“el-Kârî”nispesi verilmiştir. İslami ilimler alanında bir çok eser telif ettiği rivayet edilmiştir. Bu eserlerin çoğu günümüze kadar gelmiştir. Tahkik ve tahlilini yaptığımız“Teşyiü'l-fukahâ li teşni'i' s-süfehâ”adlı risâlesinde Ali el-Kârî, Şâfiî fıkıh âlimlerinden İmam el-Cüveynî'ye atfedilen bazı görüşlerin aslında ona ait olmayıp rafizî ve harici bir takım kimseler tarafından ileri sürüldüğünü ifade etmektedir. Müellif, risâle boyunca Hanefi fukaha ve görüşlerine karşı ileri sürülen ve Cüveynî'ye atfedilen bu iddialara cevap vermekte ve onları çürütmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Al-Munla Ali Al-Qari died in 1014 AH. He excelled, in many sciences such as fiqh, hadith, readings, tafsir, aqidah, tasawwuf, history and language, He began his education in his city of Herat, then moved to Mecca and settled there, and because of his mastery in the science of readings, he was called the Qari, and he has authored many books, and most of these books have reached us. And this treatise that we have before us by Imam Ali Al-Qari, called“Tashee Al-Fuqaha letashnee Al-Sufaha”in which he dealt with the jurisprudential differences between the sects,In it he responded to a book by Imam al- Juwayni, which he started by saying that this book was a fabrication of the fabricators of the Rawafid and the Kharijites, The author, deliberately responded to the sayings of al-Juwayni, which he attributed to the school of thought.