المنهج البنيوي عند صلاح فضل
Salah Fadl ve yapısalcılık Salah Fadl and structuralism
  1. Tez No: 745153
  2. Yazar: NUR MUNLAVELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın konusu,“Salah Fadl ve Yapısalcılık”başlığı etrafında şekillenmiştir. Araştırmacı, Arap dünyasında yapısalcılık akımının öncülerinden biri olduğu için Salah Fadl'ın çalışmalarını temele almıştır. Bu çalışmalar sayesinde yapısalcılığın Arap ilim dünyasına girişi, ele alınışı ve etikisi irdelenmiştir. Bu çalışma önsöz, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Önsözde yapısalcılığın tanımı ve içinde geçen en belirgin kavramların gözden geçirilmesi yer almaktadır. Girişte ise Salah Fadl'ın hayatı ve eserleri hakkında kişisel, mesleki ve bilimsel eserlerin listesi açıklamalı bir şekilde sunulmuştur. Birinci bölümde, öncelikle genel olarak yapısalcılık ve özel olarak da edebi eleştiri alanında yapılmış yapısalcı yaklaşımlar hakkında yazılmış en önemli eser ve düşüncelere değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde, çağdaş eleştiri yöntemleri, Batılı ve Arap eleştirmenler arasındaki yapısalcılık kavramı üzerine teorik bir çalışma yapılmış olup felsefi eleştiri ile yapısalcılık arasındaki kavramsal ilişkiye açıklayıcı bir yaklaşım sunulmuştur. Bir yandan da bu konunun batı dünyasında ortaya çıkışından bahsedilmektedir. Batı düşüncesinde ve çağdaş Arap eleştirisinde kökeni ve gelişimi ile yapısalcılık teorisi/yöntemi ve temellerinin ortaya çıkışında destekleyici paydalarından, ve bu teorinin daha sonra metodoloji derecesine yükselmesini sağlayan dinamiklerden bahsedilmiştir. Araştırmacı, yapısalcılık kavramı hakkında sunulan tüm eleştirel yargıların, yapısalcılık hakkında bir teori, ve yöntem olarak söylenenlerin
Özet (Çeviri)
The subject of this study is shaped around the title of“Salah Fadl and Structuralism”. The researcher is based on the work of Salah Fadl, as he is one of the pioneers of the structuralism movement in the Arab world. Thanks to these studies, the entrance of structuralism to the Arab world of science, its handling and ethics have been examined . This study consists of preface, introduction, two chapters and conclusion. The preface includes a definition of structuralism and a review of the most prominent concepts in it. In the introduction, the list of personal, professional and scientific works on Salah Fadl's life and his works is presented in an explanatory manner . In the first chapter, first of all, the most important works and thoughts written about structuralism in general and structuralist approaches in the field of literary criticism are mentioned. In addition, in this section, a theoretical study has been made on contemporary criticism methods, the concept of structuralism between Western and Arab critics, and an explanatory approach to the conceptual relationship between philosophical criticism and structural approach is presented. On the one hand, the emergence of this issue is mentioned. Its origin and development in Western thought and contemporary Arab criticism, its supporting denominators in the emergence of the theory/method and foundations of structuralism, and the dynamics that made this theory rise to the degree of methodology later on are mentioned. The researcher aimed to make a critical study that includes all the critical judgments presented about the concept of structuralism, most of what is said about structuralism as a theory and a method. He presented a set of data and ideas that formed the framework of the structuralist issues that Salah Fadl was particularly influenced by and influenced in the West.