Balkan dillerinde yayın yapan uluslararası yayın kuruluşlarının kamu diplomasisi bağlamında yayın politikalarının incelenmesi
Analysis of policies in the context of public diplomacy of international broadcasting in balkan languages
- Tez No: 745152
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND AYDIN ERTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
İletişim ve politika unsuru olduğundan dolayı kamu diplomasisi ülkeler arası stratejik bir değer kazanıp hedef toplumların zihnini ve kalbini herhangi bir zorlamaya başvurmadan kazanmayı hedeflemektedir. Kamu diplomasisi aktörlerinin kullanabileceği en etkili araçlardan biri de uluslararası yayıncılıktır. Uluslararası yayıncılık, hedef ülke halklarına ulaşabilmek ve onların gözünde ülkeyle ilgili olumlu bir imaj oluşturmak, siyasi tutumlarının ve bölgesel etkisinin yayılmasının yanı sıra ülkenin ulaşmadığı hedef politikalarının savunuculuk rolünü üstlenmektedir. Çalışmada, Batı Balkanlara yönelik ve Batı Balkan dillerinde yayın yapan uluslararası yayıncıların kamuoyu oluşturmak adına sunduğu içerikler incelenmektedir. Ayrıca, Batı Balkan dillerinde yayın yapan uluslararası yayıncıların stratejik anlatılarını incelemektedir. Örneklem olarak, Deutsche Welle (DW), Amerika'nın Sesi (VOA), Sputnik ve Anadolu Ajansı (AA) yayın kuruluşarı incelenmiştir. Elde edilen tüm haberlerin nicel ve nitel analizi yapılarak bulgular yorumlandıktan sonra, DW ve Amerika'nın Sesi'nin (VOA) stratejik anlatıları Batı Balkanlarını Avrupa'ya entegre edilmesi ve bölgede doğu ülkelerine alan bırakılmaması çerçevesinde odaklandığı sonucuna varılmıştır. Sputnik haber Ajansı'nın stratejik anlatıları Avrupa entegrasyonuna ve ABD'nin bölgede yürüttüğü politikalarına karşı niteliğinde içerik sunduğunu sonuca varılmıştır. Anadolu Ajansı (AA) Türkiye'nin bölgenin dostu ve kardeşi olduğu anlatısını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since it is a communication and policy element, public diplomacy aims to gain strategic value between countries and win the minds and hearts of target societies without resorting to any force. One of the most effective tools that public diplomacy actors can use is international broadcasting. International Publishing undertakes the role of advocating for target policies that the country has not reached, as well as to reach the people of the target country and create a positive image about the country in their eyes, as well as spreading its political attitudes and regional influence. The study examines the contents of the Balkans and international broadcasters broadcasting in Balkan languages to create public opinion. It also examines the strategic narratives of international broadcasters broadcasting in Balkan languages. For example, Deutsche Welle (DW), Voice of America (VOA), and Sputnik news agency were analysed. After interpreting the findings by making quantitative and qualitative analyses of all the news obtained, it was concluded that the strategic narratives of DW and Voice of America (VOA) focused on integrating the Western Balkans with Europe and leaving no space for the eastern countries in the region. It has been concluded that the strategic narratives of Sputnik news agency offer content against European integration and the US policies in the region. Anadolu Agency (AA) presents the narrative that Turkey is the friend and brother of the region.