La differentiation des mecanismes de developpement territorial dans un pays emergent: le cas de la Turquie
Gelişmekte olan bir ülkede bölgesel kalkınma dinamiklerinin farklılaşması: Türkiye örneği
  1. Tez No: 745156
  2. Yazar: AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. LAURENT DAVEZIES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris-Est Créteil Val de Marne (Université Paris 12 Val de Marne)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma değişen bölgesel kalkınma yaklaşımlarını bölgesel eşitsizlikleri giderme bakış açısı ile ele almaktadır. Türkiye gibi kaklınmakta olan bir ülkeyi odağına koymaktadır. Çalışmanun ikk bölümü Türkiye'nin sosyo ekonomik konumunu belirlemeyi amaçlamakta ve ülkeyi temel iktisadi ve toplumsal kalkınma göstergeleri üzerinden diğer OECD ülkeleri ile karşılaştırmaktadır. Sonrasında, Türkiye illerindeki kalkınma dinamiklerinin değişimi iktisadi etkinlik alanları verisinin yıllar içindeki değişimi üzerinden araştırılmaktadır. İllerin GSYH'ya katkıları ve temel iktisadi-sosyal göstergelerdeki durumu da incelemeye konu edilmiştir. Çalışmanın son bölümü tüm illere ilişkin iktisadi etkinlik kolu verilerinin uzmanlaşma katsayıları oluşturularak çözümlenmesini kapsamaktadır. Bu sayede iller arasındaki kalkınma dinamiklerinin nasıl farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study deals with changing regional development approaches with the perspective of eliminating regional inequalities. It puts Turkey, a developing country, in its focus. The first part of the study aims to determine the socio-economic position of Turkey and compares the country with other OECD countries on the basis of basic economic and social development indicators. Afterwards, the change in the development dynamics in the provinces of Turkey is investigated through the analysis of the time series data of the economic activity areas. Contributions of provinces to GDP and their situation in basic economic-social indicators are also examined. The last part of the study covers the analysis of economic activity data by creating specialization coefficients. In this way, it was seen how the development dynamics between the provinces differed.