EBA TV'de ders anlatan İngilizce öğretmenlerinin deneyimleri üzerine fenomenolojik bir araştırma
A phenomenological research on the experiences of English teachers who teach on EBA TV
- Tez No: 745155
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu araştırmada EBA TV'de ders anlatan İngilizce öğretmenlerinin deneyimlerini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Yöntem: EBA TV'de ders anlatan İngilizce öğretmenlerinin deneyimlerinin alınmasının amaçlandığı bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. Katılımcılar salgın döneminde EBA TV'de ders anlatan İngilizce öğretmenlerinden oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklem kullanılmıştır. Araştırma 22 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar ile yapılan görüşmelerde uzman görüşleri alınarak oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: EBA TV'de ders anlatan İngilizce öğretmenlerinin deneyimlerini almak üzere yapılan bu çalışmada katılımcılarla görüşmelerden yapılan analizler doğrultusunda beş adet bulguya ulaşılmıştır. EBA TV'de ders anlatmak yoğun bir çalışma süreci gerektirir. Katılımcılara göre EBA TV'de ders anlatmanın çeşitli zorlukları vardır. EBA TV'de ders anlatırken kullanılan yöntem, teknik ve materyaller sınırlıdır. Katılımcılara göre dil öğretiminde iletişim kurma ve etkileşim sağlama önemlidir. Öğretmenlerin EBA TV'de ders anlatmaları için belirli özelliklere sahip olmaları gerekir. Sonuç ve Öneriler: Katılımcılarla yapılan görüşmeler sonrasında elde edilen veriler doğrultusunda EBA TV'de her birinin farklı deneyim yaşadığını söylemek mümkündür. Genel olarak bu sürecin yorucu ve yoğun geçtiği, derse hazırlığın çok çalışma gerektirdiği, gerçek sınıf ortamında ders anlatmamaktan ve kamera önünde olmaktan kaynaklanan farklılıklar, zorluklar ve az da olsa kolaylıkları olduğu, bu süreçte onları motive eden birçok şeyin olduğu, kullandıkları yöntem teknik ve materyallerin gerçek sınıf ortamındaki gibi olmadığı ve hattâ daha sınırlı olduğu, sınıfta öğrenci olmamasından kaynaklı problemler yaşandığı, öğretmenlerin çoğunun bu süreci planlama ve uygulama konusunda kendilerini yeterli gördükleri, ölçme ve değerlendirme konusunda sıkıntı yaşandığı ve ölçme değerlendirme yapılamadığı, EBA TV'de ders anlatacak öğretmenlerin mesleki, teknik ve kişisel konularda bazı özelliklere sahip olmalarının gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğretmenler EBA TV için çekilmiş dersleri izleyip kendilerini televizyondan ders anlatmaya hazırlayabilir, derslerine EBA TV için çekilmiş olan hazır dersleri entegre edebilirler. Bakanlığa bağlı olan tüm eğitim kurumlarında bulunan öğretmenler için televizyonda ders anlatımı, ders içerikleri hazırlama, ekran önü konularında eğitimler verilebilir. Ders çekimlerinde az sayıda öğrenci bulundurularak gerçek sınıf ortamı oluşturulabilir. Televizyonla eğitim ile ilgili akademiler kurulabilir veya bakanlıkta bu konuda profesyonel ekip oluşturulabilir. Yaygınlaştırma çalışmaları için yurt içinde ve yurt dışında çeşitli projeler yapılabilir. Ölçme ve değerlendirme ile ilgili okullarla iş birliği yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this research, it is aimed to reveal the experiences of English teachers who teach on EBA TV. Method: In this study, which aims to collect the experiences of English teachers who teach on EBA TV, phenomenology, one of the qualitative research methods, was used. Participants consist of English teachers who gave lectures on EBA TV during the pandemic period. Criterion sampling, one of the purposive sampling methods, was used to determine the participants. The research was carried out with 22 volunteer participants. In the interviews with the participants, a semi-structured interview form, which was formed by taking expert opinions, was used. The interviews were analyzed using content analysis and descriptive analysis. Findings: In this study, which was conducted to collect the experiences of English teachers who teach on EBA TV, five findings were obtained in line with the analyzes made from the interviews with the participants. Lecturing on EBA TV requires an intensive study process. According to the participants, there are various difficulties in lecturing on EBA TV. The methods, techniques and materials used while giving lectures on EBA TV are limited. According to the participants, it is important to communicate and interact in language teaching. Teachers must have certain qualifications to teach on EBA TV. Conclusion and suggestions: In line with the data obtained after the interviews with the participants, it is possible to say that each of them had a different experience at EBA TV. Tt has been concluded that this process is tiring and intense, the preparation for the lesson requires a lot of work, there are differences, difficulties and little conveniences caused by not teaching in a real classroom environment and being in front of the camera, there are many things that motivate them in this process, the methods, techniques and materials they use are not the same as in the real classroom environment and even more limited, there are problems due to the absence of students in the classroom, most of the teachers consider themselves competent in planning and implementing this process, there are problems in measurement and evaluation, and assessment and evaluation cannot be made, teachers who will teach on EBA TV should have some qualifications in professional, technical and personal matters. Teachers can watch the lectures shot for EBA TV, prepare themselves to teach on TV, and integrate ready-made lectures shot for EBA TV into their lessons. For teachers in all educational institutions affiliated to the Ministry, training can be given on TV lectures, preparing course contents, and in front of the screen. A real classroom environment can be created by having a small number of students in the lesson shots. Academies related to television education can be established or a professional team can be formed in the ministry. Various projects can be carried out in the country and abroad for dissemination studies. Cooperation can be made with schools related to measurement and evaluation.