COVID-19 yoğun bakım hastalarının CPAP'a uyumları, bazı hemodinamik ve ventilasyon parametreleri üzerine CPAP sırasında dinletilen müziğin etkisi
The effect of music during CPAP on adaptation to CPAP, some hemodynamic and ventilation parameters of COVID-19 intensive care patients
- Tez No: 745191
- Danışmanlar: PROF. DR. REVA BALCI AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde yatan COVID-19 hastalarının CPAP'a uyumları, hemodinamik ve ventilasyon parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Randomize kontrol gruplu olan ve deneysel türde yapılan bu araştırmaya Elazığ'da bir hastanenin yoğun bakım ünitelerinde yatarak tedavi gören toplam 70 COVID-19 hastası alınmıştır. Deney grubundaki hastalara CPAP uygulaması boyunca müzik dinletilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, nabız hızı, solunum hızı, oksijen satürasyonu, maske hava sızıntı miktarı, RASS puanı ve hastaların CPAP süresince yaşadıkları durumlardır. Ölçümler deney ve kontrol grubunda uygulama başlamadan önce, uygulamanın 1.dk, 15.dk ve 30.dk.sında yapılmıştır. Verilerin analizinde ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların RASS puan ortalaması deney grubunda uygulamaya başlamadan önce 2.14±0.69, uygulamanın 30.dakikasında 0.74±0.61'dir. Kontrol grubunda RASS puan ortalaması uygulama öncesinde 2.06±0.53, uygulamanın 30.dakikasında 1.46±0.61'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of music during CPAP on patients' adaptation to CPAP, hemodynamic and ventilation parameters of COVID-19 patients hospitalized in the intensive care unit. Materials and Methods: A total of 70 COVID-19 patients who were hospitalized in the intensive care units of a hospital in Elazig were included in this experimental study with a randomized control group. The patients in the experimental group were listened to music during the CPAP application. The dependent variables of the study are systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse rate, respiratory rate, oxygen saturation, amount of mask air leakage, RASS score and the conditions experienced by the patients during CPAP. Measurements were made in the experimental and control groups before the application started, at the 1st, 15th and 30th minutes of the application. Chi-square test, t test for independent groups, one-way analysis of variance, and t test for independent groups were used in the analysis of data. Results: The mean RASS score in the experimental group was 2.14±0.69, before the application 0.74±0.61 at the 30th minute of the application. In the control group, the mean RASS score was 2.06±0.53 before the application and 1.46±0.61 at the 30th minute of the application.