Once and always: Friendship, hauntology and madness in 'The Secret History' and 'If We Were Villains'
Bir defa ve her zaman: 'The Secret History' ve 'If We Were Villians' romanlarında arkadaşlık, hauntoloji ve delilik
  1. Tez No: 745205
  2. Yazar: EDA DERMAN ALKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADRIANA LUMINITA RADUCANU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, Dark Academia türünün iki önemli örneği olan Donna Tartt'ın The Secret History ve M.L Rio'nun If We Were Villains romanlarındaki dostluk, Hauntoloji ve delilik kavramlarını araştırmayı ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Seçilen romanların incelenmesinde, bu tez, cinayet gibi trajik bir olay karşısında arkadaşlığın dağılışını gösterilmektedir. Arkadaş grubunun kolektif eylemi olan cinayet, karakterlerin hayatlarının her alanına musallat olacak ve ölümcül sonuçlara yol açan çılgınlık içindeki davranışları için bir tetikleyiciye dönüşecektir. Üniversite yıllarında dostluğun önemi göz önünde bulundurulursa, her iki romandaki dostluk kavramının analizi, üniversite kampüsünde gerçekleşen olayların karakterlerin gelecekteki yaşamını şekillendirmesinde oynadığı rol açısından büyük önem taşımaktadır. The Secret History ve If We Were Villains, okuyuculara sıkısıkıya bağlı arkadaş grubunun aralarından bir kişiyi öldürme aşamasına nasıl geldiğini gözlemlemek için bir pencere sunmaktadır. İki roman arasında dostluğun doğasını açıklamak için bu tez, teorik çerçevesini öncelikle Derrida ve Arendt'in fikirlerine dayalı olarak oluşturmaktadır. Mark Fisher ve Katy Shaw gibi edebiyat eleştirmenlerinin yanı sıra Derrida'nın“Hauntoloji”kavramı, arkadaşlığın değişimini ve cinayetin kahramanlara yansımasını açıklamak için kullanılmıştır, çünkü işledikleri eylem kahramanlara musallat oldukça olaylar da o derece karanlık hale gelecektir. Kahramanların delilik kavramıyla örtüşen davranışları yalnızca olay serisinde bir tetikleyici olmakla kalmamakta, aynı zamanda dünya üzerindeki algılarını da yansıtmaktadır. Bu tez, delilik kavramına yaklaşımının merkezinde, Foucault ve Nietzsche'nin teorilerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis aims to explore and compare the concepts of friendship, hauntology and madness in two significant novels of the Dark Academia genre: The Secret History by Donna Tartt and If We Were Villains by M.L Rio. In the examination of the selected novels, this thesis displays the disintegration of friendship in the face of a tragic event like murder. Murder, as the collective doing of the friends, starts to haunt every aspect of their lives and becomes the trigger for frenzy of behaviour with lethal consequences. Considering the significance of friendship in college years, analyzing the concept of friendship in both novels is crucial in that the events which take place on the college campus have a role in shaping the characters' future life. The Secret History and If We Were Villains provide the reader with a window to observe how a close-knit group of friends reaches the level of murdering one of their own. In order to explain the nature of friendship in the two novels, this thesis builds its theoretical framework mainly on the ideas of Derrida and Arendt. Along with the literary critics such as Mark Fisher and Katy Shaw, Derrida's concept of“hauntology”is employed to explain the alteration of friendship and the repercussions of murder on the protagonists because the more they become haunted by the act they have committed, the darker the events become for them. The protagonists' behaviours in madness not only constitute a trigger in the series of events but also reflect their perception of the world. The conceptual approach utilizing madness in the present thesis centres predominantly on the literary theories of Foucault and Nietzsche.