Online learning self-efficacy perceptions of EFL learners at a university context
Üniversite bağlamında İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin çevrimiçi öğrenme öz yeterlilik algıları
  1. Tez No: 745206
  2. Yazar: ÇAĞLA YÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA KAHYALAR GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, çevrimiçi eğitim sırasında üniversite öğrencilerinin OLSE yetkinliklerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Zimmerman ve Kullikowich'in (2016)“Çevrimiçi Öğrenme Öz Yeterlik Ölçeği”katılımcıların çevrimiçi eğitim süresince öz yeterlilik yetkinliklerini araştırmak için kullanılmıştır. Ayrıca bu araştırma katılımcıların çevrimiçi öz yeterlilik yeterlilikleri ile yaşları, ingilizce düzeyleri, cinsiyetleri ve bölümleri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmıştır. Ek olarak, çalışma aynı zamanda Çevrimiçi Öğrenme Öz Yeterlik Ölçeği'ne ilişkin alt ölçekler arasındaki ilişkiyi de kapsamaktadır. Çalışma, Çağ Üniversitesi Hazırlık Okulu'ndan katılan 127 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre öğrencilerin çevrimiçi öz yeterlik düzeyleri yüksektir. Ek olarak, alt ölçekler arasında anlamlı bir pozitif korelasyon olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak öğrencilerin çevrimiçi öz yeterlilikleri ile cinsiyet, yaş, ingilizce düzeyleri ve bölümleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Ayrıca, öğrencilerin çevrimiçi öz yeterlik algılarını elde etmek amacıyla 11 gönüllü öğrenci arasında yarı yapılandırılmış bir röpörtaj gerçekleştirilmiştir. Röpörtaj sonuçları motivasyon, özgüven ve altyapı konularının öğrencilerin çevrimiçi öz yeterlik düzeylerini etkileyen üç ana tema olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was set out to research the OLSE competencies of college students during online education. Zimmerman and Kullikowich's (2016)“Online Learning Self-Efficacy Scale”(OLSES) was utilized to explore participants' OLSE competencies in the duration of online education. Also, this research investigated whether there is a relationship between participants' OLSE competencies and their age, English level, gender lastly, departments. In addition, the study also investigated the relationship between subscales of OLSES. The study consisted of 127 participants from the preparatory school of Çağ University. According to the results of the study, students' online self-efficacy levels are high. In addition, there is a significant positive correlation between the subscales of OLSES. However, there is no significant relationship between the OLSE competencies of the learners and their gender, age, English levels and departments. Furthermore, in order to obtain the online self-efficacy perceptions of the learners, a semi-structured interview was conducted among 11 volunteer students. The results of the interviews illustrated that motivation, self-confidence and infrastructural issues are three main themes that affect online self-efficacy levels of the learners.