UN Peacekeeping and Israeli-Palestinian issu: Involvement, suceess and failures
BM Barış Gücü ve İsrail-Filistin sorunu: Katılım, başarı ve başarısızlıklar
  1. Tez No: 745208
  2. Yazar: HASHİM ABDULKAREEM ZAKİ AL-FAWJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İsrail ile Filistin arasında yetmiş yılı aşkın süredir devam eden çatışma, Ortadoğu bölgesinin barış ve istikrarını ciddi şekilde bozmuştur. Birleşmiş Milletler ve Arap devletleri de dahil olmak üzere küresel kuruluşlar tarafından birçok barış süreci başlatılmış ve arabuluculuk edilmiştir, ancak her iki taraf için dostane bir çözüme ulaşma ve müzakere etme başarısı hala bir efsane olarak kalmaktadır. Birleşmiş Milletler her zaman İsrail-Filistin çatışmasına sürekli olarak müdahil olmuş ve çatışmayı çözmek için kesin adımlar atmış olsa da, ABD'nin İsrail lehine sarsılmaz desteği tutumlarını güçlendirirken, Filistinli yetkililerin zayıf müessesesi, Filistinli yetkililerin çatışma fikrinden kaçınıyor. Barış. Her iki taraf da tazminat ve belirli konularda müzakere karşılığında kazançlarını en üst düzeye çıkarmakla kesinlikle ilgileniyor gibi görünüyor, ancak İsrail on yıllar boyunca Filistinlilerin varlıklarını zorla ele geçirdi. İsrail-Filistin sorunundaki müzakereler ve siyasi çözüm, BM'nin küresel bir organ olarak rolüne rağmen büyük ölçüde başarısız olurken, bölgenin çatışmalı bölgelerindeki barışı koruma çabaları istisnai olmuştur. BM barış güçleri ve sağlık ekipleri, Filistin halkının yıllardır Filistin işgaline karşı mücadelesinde yardımcı oldu. İki taraf arasındaki çatışma, Filistin'in çok zayıf duruşuna rağmen, liderlikleri yalpalarken ve küresel destekleri asgari düzeyde olduğu için devam etse de, iki taraf arasındaki tek olası çözüm, BM liderliğindeki bir müzakere ve çözüm yoluyla olabilir.
Özet (Çeviri)
Over seven decades of conflict between Israel and Palestine has seriously disrupted the peace and stability of Middle East region. Several peace processes have been initiated and brokered by global organizations including United Nations as well as the Arab states, yet the success to achieve and negotiate an amicable resolution for both sides still remains a myth. Though United Nations has continuously remained engaged in the Israel-Palestine conflict during all times and has taken definitive steps to resolute the conflict, yet unwavering support of United States in favour of Israel strengthens their stance while the weak establishment of Palestinian authorities refrain the notion of peace. Both sides definitively seem interested in maximizing their gains in exchange for compensation and negotiation on certain issues, yet Israel has grabbed assets of Palestinians by force over the decades. While negotiations and political settlement in Israel- Palestine issue has been predominantly unsuccessful despite the role of UN as a global body, its peacekeeping efforts in conflict ridden zones of the region have been exceptional. UN peacekeeping forces and health teams have facilitated the Palestinian population in their struggle against the Palestinian occupation over the years. Though the conflict between the two sides continues to persist despite a very weak stance of Palestine as their leadership is wavering and their global support is minimal, the only possible solution between the two sides can be through a UN led negotiation and settlement.