Black feminism in Toni Morrison's Sula and Zora Neale Hurston's Their Eyes Were Watching God
Tonı Morrison'ın Sula ve Zora Neale Hurston'ın Tanrıya Bakıyorlardı adlı eserlerinde siyah feminizm
  1. Tez No: 745207
  2. Yazar: ALİ RAFİD JABBAR AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kölelikle başlayan Afro-Amerikan tarihinde, siyah kadınlar ırkçı ve cinsiyetçi bir Amerika'da eşit haklar ve özgürlükler için savaşmışlardır. Bu süreç boyunca siyah feminizm, siyah kadınların ırksal ve cinsel kimliklerini üzerine inşa ettikleri bir tür temel haline gelmiştir. Bu tez, Toni Morrison'ın Sula ve Zora Neale Hurston'ın Tanrıya Bakıyorlardı isimli eserlerinde ırkçı ve ataerkil sistemin siyah kadın kimliğini nasıl şekillendirdiğini ele almaktadır. Bu tez aynı zamanda ırksal ve toplumsal cinsiyet klişelerinin bireysel kimliği derinden etkilemesini ve siyah kadınların hayatlarındaki 'benlik' inşasını nasıl etkilediğini de göstermektedir. Bu çalışma, beyaz üstünlüğü ve ataerkilliğin egemen olduğu bir toplumda siyah kadınların gerçeklerini incelemek için siyah feminizmi teorisine başvurmaktadır. Birinci bölüm, Afrikalı Amerikalıların ırkçı ve ataerkil düzen ile mücadelelerine değinmektedir. Bu bölüm ayrıca, postkolonyal teori bağlamında Afro-Amerikan deneyimini incelemektedir. İkinci bölüm, Toni Morrison'ın Sula adlı eserini siyah feminizm bağlamında incelenmekte, ırk ve cinsiyet bağlamında değerlendirilmektedir. Morrison'ın kadın karakterleri, Afro-Amerikan edebiyatındaki siyah kadınlarla ilgili önyargılarla doğrudan karşıtlık içersindedir. Bu çalışmanın amacı, siyahi kültürdeki anaerkil durumlara da yer vermek ve siyahi kadınların deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Bu tezin son bölümü, Zora Neale Hurston'ın Tanrıya Bakıyorlardı adlı romanının siyah kadınların toplumdaki varlığını nasıl ele aldığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In African American history, which began with enslavement, Black women have fought for equal rights and freedom in a racist and sexist America. Throughout this process, black feminism has become a kind of foundation upon which black women have built their racial and sexual identities. This thesis addresses how racism and patriarchy shape black female identity in Toni Morrison's Sula and Zora Neale Hurston's Their Eyes Were Watching God. This thesis also shows how racial and gender stereotypes affect the struggle for individual identification and the construction of the 'self' in the lives of black women. This study uses black feminism to examine the realities of black women in a society dominated by white supremacy and patriarchy. The first chapter, then, is devoted to how African Americans have dealt with racism and patriarchy. This part examines the African American experience in the context of postcolonial theory. In Part Two, Toni Morrison's Sula is examined in the context of black feminism and evaluated in the context of race and gender. Morrison's female characters stand in direct contrast to the preconceptions about black women in African American literature. The purpose of this study is to reveal the experiences of black women in various matriarchal situations within black culture. The final section of this thesis examines Zora Neale Hurston's novel Their Eyes Were Watching God for how it addresses the presence of black women in society.