University youth and politics in Turkey: The case of METU Engineering students
Türkiye'de üniversiteli gençlik ve siyaset: ODTÜ Mühendislik öğrencileri örneği
- Tez No: 745209
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tüm dünyanın radikal ve hızlı bir şekilde değiştiği ve dönüştüğü günümüzde“tüm toplumsal yeniden üretim süreçlerinin kavşağında”(Furlong ve Cartmel, 2007:3) yer alan gençlerin yaşam deneyimleri ve kurdukları tüm ilişkiler de buna paralel olarak değişmekte ve dönüşmektedir. 1980'li yıllarda uygulanmaya başlanan neoliberal ekonomik modelin yarattığı yeni emek rejimine ve bu rejime eşlik eden ideolojik, siyasi ve kültürel iklime bakmak, günümüz gençliğinin yaşam deneyimlerini anlamak ve onun özelliklerini ortaya koymak açısından hayati önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, gençliği ve siyaset alanıyla ilişkisini ve içinde yaşadıkları toplumun dönüşümlerini ele almayı amaçlayan bu tez çalışması üniversite gençliği içinde yer alan ODTÜ mühendislik öğrencilerinin neoliberal otoriter bir rejim altında siyaseti nasıl tanımladıklarını, siyasal alanını nasıl algıladıklarını ve siyasal alanla kurdukları ilişkinin karakteristiğini incelemeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda, Türkiye'nin başkenti Ankara'da bulunan ODTÜ Mühendislik Fakültesi'nde okuyan 20 öğrenci ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, where the whole world is changing and transforming radically and rapidly, the life experiences and all relationships of the young people who are at the“crossroads of all social reproduction processes”(Furlong and Cartmel, 2007:3) are changing and transforming in parallel. It is important to look at the new labor regime created by the neoliberal economic model that started to be implemented in the 1980s and the ideological, political, and cultural climate that accompanies this regime, in order to understand the life experiences of today's youth and to reveal its characteristics. Accordingly, this thesis study aims to examine how METU engineering students, who are among university youth, define politics under a neoliberal authoritarian regime, how they perceive the political field, and the characteristics of the relationship they establish with the political field. In this context, semi-structured in-depth interviews were conducted with 20 students studying at the METU Faculty of Engineering in Ankara, the capital city of Turkey.