Aydınlı Visâlî Dîvânı tahlili
The Analysis of Aydınlı Visâlî's Dîvân
  1. Tez No: 745212
  2. Yazar: MİNE ŞİMAL AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
XV. yüzyılın sonlarında yaşayan Aydınlı Visâlî, klasik Türk edebiyatının kuruluş dönemi şairlerindendir. Edirneli Nazmî ve Tatavlalı Mahremî ile birlikte günümüzde hâlen tartışma konusu olan Türkî-i Basît cereyanının üç önemli temsilcisinden biri olarak gösterilmiştir. Şairin şiirlerinin tamamı ele alındığında ancak bazı şiirlerinin Türkî-i Basît'e uygun olduğunu, hepsinde aynı söyleyiş özelliğini devam ettiremediğini söylemek mümkündür. Çalışmanın amacı, Visâlî'nin tek eseri olan dîvânını tahlil ederek edebî şahsiyetini ve dünya görüşünü ortaya koymaktır. Bu çalışmada Aydınlı Visâlî Dîvânı“Din, Tasavvuf, Cemiyet, İnsan ve Tabiat”başlıkları altında beş bölüme ayrılmış ve her bölümde ilgili mefhumlar etraflıca incelenerek şairin şiir dünyasının kapıları aralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aydınlı Visâlî, who lived at the end of the XVth century, is one of the poets of the foundation period of Classical Turkish Literature. Along with Edirneli Nazmî and Tatavlalı Mahremî, he has been shown as one of the three most important representatives of the Türkî-i Basît (Simplification of Turkish) movement whish has been a matter of discussion since the birth of it. After dealing with the poet's all works, it is possible to state that not all of them can be regarded within the concept of the Türkî- i Basît (Simplification of Turkish), and he could not sustain the features of the same saying style in them. The aim of this article is to reveal the literary personality and worldview of Visâlî by analyzing his only work, Divan. In this article, Aydınlı Visâlî's Dîvân is divided into five sections under the headings of 'religion, mysticism, society, human and nature', and the doors to the poet's understanding of poetry are tried to be opened by examining the related concepts in a detailed manner for each section