Ferit Edgü'nün romanlarında söz varlığı
Voice in Ferit Edgü's novels
  1. Tez No: 745213
  2. Yazar: FEVZİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Ferit Edgü çok okunan ve okur sayısı gün geçtikçe artan yazarlarımızdandır. Edgü, edebiyatımızda minimal (küçürek) roman ve öyküleriyle ön plana çıkmış bir yazardır. Eserlerinde daha çok yalnızlık ve yabancılaşma konularını işlemiştir. Varoluşçu felsefenin etkisiyle yazılarını kaleme alan Edgü, bilinç akışı tekniğine çok sık başvurmuştur. Bu da onun roman ve öykülerine düşsel bir nitelik katmıştır. Sıra dışı bir anlatım tekniği ve dili olan Edgü hakkında birçok makale, tez çalışması ve yazı yazılmıştır. Sadece bu bile yazarımızın çok benimsendiğini ve okunduğunu gösterir. Bu tez çalışması Ferit Edgü'nün romanlarını söz varlığı açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Yazarın romanlarıyla ilgili herhangi bir söz varlığı çalışması yapılmamış olması bu çalışmayı önemli kılmaktadır. Bu nedenle çalışmamızın kapsamı yazarın romanlarıyla sınırlı tutulmuştur. Edgü'nün roman türünde yazdığı“Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı”,“O/ Hakkâri'de Bir Mevsim”,“ Kimse”ve“Yaralı Zaman”adlı eserlerinin söz varlığı açısından incelenmesi yazarın eserlerindeki dili anlamamıza ve Türkçe'nin söz varlığını belirlemesine katkı sağlayacaktır. Bunun için Edgü'nün romanlarının söz varlıkları doküman incelemesi ve fişleme yöntemiyle belirlenmiş ve bu veriler tablo halinde sunulmuştur. Birinci plandaher romandaki söz varlıklarının geçtiği cümleler tespit edilmiş daha sonra her söz varlığı kümesi için tablolar oluşturulup tablolarda söz varlıklarının sıklık ve sayfa sıraları gösterilmiştir. Yapılan bu çalışmalar neticesinde Edgü'nün romanlarının çok zengin bir söz varlığına sahip olduğu, yazarın eserlerini az sözcük kullanarak yazdığı halde Türkçeyi çok ustaca kullandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ferit Edgü is one of our most widely read writers whose number of readers is increasing day by day. Edgü is a prominent writer in our literature with his minimal (short) novels and stories. In his works, he mostly dealt with the subjects of loneliness and alienation. Edgü, who wrote his articles under the influence of existential philosophy, frequently applied to the stream of consciousness technique. This has added an imaginary quality to his novels and stories. Many articles, theses and articles have been written about Edgü, who has an extraordinary expression technique and language. This alone shows that our author is very accepted and read. This thesis study aims to analyze Ferit Edgü's novels in terms of vocabulary. The fact that there has not been any vocabulary study related to the novels of the author makes this study important. For this reason, the scope of our study is limited to the novels of the author. Examining Edgü's novels titled“Eylülün Shadow Bir Yazdı”,“O/ Hakkari'de Bir Season”,“Nobody”and“Yaralı Zaman”in terms of vocabulary will contribute to our understanding of the language in the author's works and to determine the vocabulary of Turkish. . For this purpose, the vocabulary of Edgü's novels was determined by document analysis and filing method and these data were presented in tabular form. In the first plan, the sentences containing the vocabulary in each novel were determined, then tables were created for each vocabulary set and the frequency and page order of the vocabulary were shown in the tables. As a result of these studies, it has been seen that Edgü's novels have a very rich vocabulary, and although the author wrote his works using few words, he used Turkish very skillfully.