Türkiye'deki müzik eğitiminde kullanılan armoni sistemlerinin incelenmesi
Investigation of harmony systems used in music education in Turkey
  1. Tez No: 745234
  2. Yazar: UĞUR GÜLBAHARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; ülkemizdeki üniversitelerin lisans düzeyinde müzik eğitimi veren programlarında yer alan“Armoni”derslerinde kaynak olarak kullanılan kitapların ders içeriklerinin incelenerek analizlerinin yapılması, farklılıklarının ortaya konulması ve karşılaştırma yapılarak bu dersin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için en uygun içeriğin neler olabileceğini ortaya koymaktır. Araştırmada müzik kuramcılarının armoni eğitimine yönelik yayımlamış oldukları özgün içerikli yabancı veya Türkçe kitaplara, tezlere, makalelere ve çeviri kaynaklara yer verilmiş; bu kaynakların nicelik ve nitelik açısından yeterlilikleri, armoni derslerini yürüten öğretim elemanlarının ve armoni eğitiminde uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiştir; veriler kaynak tarama ve görüşme metodu yoluyla elde edilmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'de ve dünyada yayımlanmış armoni bilgisi kitapları toplanmış, bu kitaplar genel hatlarıyla incelenmiş, kitapların içeriklerinin işlenişi hakkında bilgiler verilmiştir ve buna ek olarak bu konuda yazılmış tez ve makaleler de literatür taraması yapılarak ve incelenerek çalışmaya dahil edilmiştir. İstanbulda bulunan üniversiteler ile sınırlandırılmış olan çalışma, bu okullarda armoni eğitimi veren öğretmenler ile görüşmeler yapılarak sistemler, ekoller ve dersin işleyişi açısından benzerlik veya farklılıkları ortaya koymuştur. Bu çalışmanın evrenini, ülkemizde ve dünyada yazılmış armoni sistemlerini anlatan kaynak kitaplar, Türkiye'de bu konuda yazılmış tez ve makaleler, örneklemini ise İstanbul ile sınırlanan müzik eğitimi kurumlarında armoni dersine giren öğretmenlerin kullandıkları sistem ve kaynakları oluşturmuştur. Araştırma sonucunda armoni eğitimine ilişkin kaynakların sistem, terminoloji ve işleyiş bakımından büyük farklılıklar gösterdiği, bu durumun da farklı kurumlarda okuyan öğrencilerde ciddi bir karışıklığa ve belirsizliğe sebep olduğu belirlenmiştir. Araştırmada; farklı sistemlerin işleyiş ve terminolojik olarak ortak bir dil oluşturacak şekilde birleştirilmesi, bunun için kurumlar arası ortak çalışmalar yapılması, yeterli sayıda örnek ve ödevlerin yazılması, cevap anahtarlarının kitabın sonunda bulunması ve ses örneklerinin olduğu CD'lerle de desteklenmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to examine and analyze the course contents of the books used as a source in the“Harmony”courses in the undergraduate music education programs of the universities in our country, and to compare the differences in order to reveal what the most appropriate content may be for this particular course to be carried out in a healthy way. In this research, both Turkish and foreign books, theses, articles and translated sources with original content published by music theorists on harmony education were included; and the adequacy of these resources in terms of quantity and quality were evaluated in line with the opinions of the instructors conducting the harmony courses and experts in harmony education. The data were obtained through source scanning and interview methods. In this context, the harmony knowledge books published in Turkey as well as the rest of the world were collected and examined; information about the processing of the contents of the books was given, and in addition to that, other theses and articles written on this subject were included in the study by scanning and examining the music literature. This study, which was exclusively conducted on the universities located in Istanbul, has revealed the similarities and differences between systems, schools and the functioning of the course by interviewing the instructors who teach harmony in these schools. The universe of this study consists of source books describing harmony systems provided our country and in the world, as well as theses and articles written on this subject in Turkey, and the systems and resources used by instructors who teach harmony in music education institutions located in Istanbul. As a result of the research, it has been determined that the resources related to harmony education show great differences in terms of system, terminology and application, and this situation has been causing serious confusion and uncertainty among students studying in various institutions. In the research, it has been suggested that different systems should be combined in a way to form a common language in terms of application and terminology; joint studies should be carried out between institutions; and sufficient number of examples and assignments should be written with their answer keys found at the end of the book and supported with CDs with audio samples.