Death anxiety, attachment styles and relationship status
Ölüm kaygısı, bağlanma stilleri ve ilişki durumu
  1. Tez No: 745235
  2. Yazar: MERVE SARSMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ALEV YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Literatürde ölüm kaygısına odaklanan çok az araştırma bulunmaktadır. Bunun nedeni ölüm kaygısı ile ilişkili eden çok sayıda değişken olmasıdır. Bu çalışmanın amacı, bağlanma stilleri ve ilişki durumunun ölüm kaygısı üzerindeki kaygıyı tamponlayan işlevini incelemektir. Araştırmanın örneklemini 207 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada katılımcıların ölüm kaygısı düzeylerini ölçmek için Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği, bağlanma stillerini ölçmek için ise İlişki Ölçeği Anketi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların ölüm kaygısı puanları ile güvenli, kayıtsız ve korkulu bağlanma stilleri arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ancak katılımcıların ölüm kaygısı puanları ile saplantılı bağlanma stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. İlişkisi olan ve olmayan katılımcıların ölüm kaygısı puanları arasında anlamlı bir farklılık çıkmıştır. Buna göre bir ilişkisi olan katılımcıların ölüm kaygısı puanları, ilişkisi olmayan katılımcıların paunlarından daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In literature, there is little research focusing on death anxiety. This is because there is a large number of variables that relate to death anxiety. The aim of this study was to examine the relationship between death anxiety and two anxiety buffer mechanisms which were attachment styles and relationship status. The sample of the study consisted of 207 university students. In this study, the Thorson-Powell Death Anxiety Scale was used to measure death anxiety levels of the participants, and the Relationship Scale Questionnaire was used to measure their attachment styles. According to the results of the research, a positive correlation was found between the death anxiety scores of the participants and their secure, dismissing, and fearful attachment styles. However, no significant relation was found between the death anxiety scores of the participants and their preoccupied attachment styles. A significant difference was found between death anxiety scores of the participants who were in a relationship and of those who were not. Participants who were in a relationship reported higher death anxiety than those who were not in a relationship.