A qualitative study on the life experiences of Ugandan workers living in Konya
Konya'da yaşayan Ugandalı işçilerin yaşam deneyimlerine yönelik nitel bir araştırma
  1. Tez No: 745241
  2. Yazar: MUSA BALONDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Ugandalı işçilerin Konya'da yaşama ve çalışma deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel bir araştırma deseni kullanılmış ve Konya'da en az 6 aydır yaşayan 20 Ugandalı (12 erkek ve 8 kadın) işçiyi içermektedir. Veri toplama sırasında fenomenolojik yaklaşım kullanılmış ve Ugandalı işçilerle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde araştırmacı yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanmıştır. Görüşmeler, katılımcıların izni ile ses kayıt cihazı kullanılarak kayıt altına alınmış ve analizler MAXQDA 2020 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi sırasında çalışma,“Göç Faktörleri”,“Türkiye'de Yaşam Koşulları”,“Türkiye'de Çalışma Koşulları”ve“Katılımcıların Önerileri”olmak üzere 4 tema altında gruplandırılmıştır. Göç faktörleri ile ilgili olarak, hem itici hem de çekici faktörler göç sürecine katkıda bulunmuştur. İtici faktörler arasında işsizlik, eksik ödeme, yolsuzluk ve adam kayırma ve diğerlerinin yanı sıra Covid 19'un etkileri yer alırken, Ugandalı işçileri Türkiye'ye çeken çekici faktörler veya faktörler arasında arkadaş ve akrabaların etkisi, olumlu vizer politikaları, Türk halkının misafirperverliği ve ülkenin coğrafi konumu yer aldı. Konyada Ugandalı işçiler günlük yaşamda Türkiye'de hem zorluklar hem de fırsatlar yaşırmaktadır. Günlük yaşamda yaşanan zorluklar, ağırlıklı olarak göçmen statüsüne ve Türkçe iletişim kuramamaya bağlanırmaktadır. Ugandalı işçiler de günlük yaşamlarına benzer şekilde işyerlerinde hem zorluklar hem de fırsatlar yaşırmaktadır. Çalışmanın bulgularından hareketle sosyal hizmet uzmanı uygulayıcıları, sosyal hizmet eğitimi ve sosyal hizmet araştırmalarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at examining the living and working experiences of the Ugandan workers in Konya. A qualitative research design was used and included 20 Ugandan workers (12 men and 8 women) who had lived in Konya for at least 6 months. During data collection, the phenomenological approach was used, and in-depth interviews with Ugandan workers were conducted. In these interviews, the researcher used semi-structured interview forms. Interviews were recorded using a voice recorder with the permission of the participants, and the analysis was carried out with the assistance of the MAXQDA 2020 program. During the course of data analysis, the study was grouped into 4 themes, such as“Migration Factors”,“Living Conditions in Konya”,“Working Conditions in Konya”, and“Recommendations of the Participants.”Regarding migration factors, both push and pull factors contributed to the migration process. Push factors included unemployment, underpayment, corruption and nepotisim and the effects of Covid 19 among others while pull factors or factors that attracted Ugandan workers to Turkey included influence of friends and relatives, favourable visa policies, hosipitaity of the Turkish people and the geographical location of Turkey.In daily life, Ugandan workers experience both challenges and opportunities in Turkey. The challenges experienced in daily life are mainly attributed to migrant status and the inability to communicate in Turkish. In a similar way to their daily lives, Ugandan workers also experience both challenges and opportunities at their work places. Based on the findings of the study, suggestions have been developed for social worker practitioners, social work education, and social work research.