Türkiye'de yaşayan geçici koruma altındaki yetişkin Suriyelilerin informal öğrenme deneyimleri
Informal learning experiences of adult Syrian nationals under temporary protection residing in Turkey
- Tez No: 705572
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Türkiye'de yaşayan geçici koruma altındaki yetişkin Suriyelilerin günlük yaşam deneyimlerine ve bu süreçler içinde gerçekleşen informal öğrenmelere odaklanan bu çalışma, fenomenolojik desende hazırlanmış nitel bir çalışmadır. Göç öncesi savaş ortamı, Türkiye'ye göç süreci, Türkiye'de yaşam ve gelecek planlarının detaylı anlatımının ardından; katılımcıların yaşamlarını derinden sarsan zorunlu göç sürecinde karşılaştıkları zorluklar ile kolaylaştırıcı unsurlar bağlamında meydana gelen informal öğrenme deneyimleri tartışılmıştır. Altı erkek ve 10 kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve veriler, araştırma soruları doğrultusunda tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmada ortaya çıkan ana temalar 'Savaşta Yaşam Bağlamında Gerçekleşen İnformal Öğrenme Deneyimleri', 'Türkiye'de Yaşam Bağlamında Gerçekleşen İnformal Öğrenme Deneyimleri' ve 'Gelecek Planları Bağlamında Gerçekleşen İnformal Öğrenme Deneyimleri' olarak tartışılmıştır. Araştırma bulguları, göç öncesi savaş ortamının neden olduğu güvensiz ortam ve ekonomik zorluklar nedeniyle, hayatta kalmanın öğrenme için baskın motivasyon olduğunu ortaya koymaktadır. Göç sonrası Türkiye'de yaşam bağlamında gerçekleşen öğrenme, yaşamı yeniden kurma ve yeni kültüre uyum sağlama teması etrafında şekillenirken; katılımcıların gelecek planları ve ortaya çıkan öğrenme ihtiyaçları bağlamında gerçekleşen öğrenmelerinde baskın temanın belirsizlik olduğu gözlemlenmiştir. Göç öncesi ve sonrası dönemde katılımcıların informal öğrenme kaynaklarında ise ağırlıklı olarak Suriyeli tanıdıklarının oluşturduğu sosyal ağların ve sosyal medya gruplarının önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca göç öncesi ve sonrası süreçte gerçekleşen informal öğrenmenin toplumsal cinsiyet rolleriyle yakından ilişkili olduğu ve bu rolleri yeniden ürettiği; aynı zamanda özellikle kadın katılımcıların yaygın ve informal öğrenme fırsatlarına erişimlerinin önünde bir engel oluşturduğu bulgulanmıştır. Göç sonrası meydana gelen öğrenmelerde hissedilen uyumsuzluk duygusu çoğu katılımcının daha önce sahip oldukları kalıp yargıları sorgulamasına ve bunları daha kapsayıcı olanlarla değiştirmesine olanak sağlasa da, katılımcıların karşı karşıya kaldığı bireysel ve kurumsal engeller göz önünde bulundurulduğunda göç sürecinde meydana gelen çoğu öğrenmenin değersizlik duygusunu pekiştirdiği için daha olumsuz bir tablo sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which focuses on the daily life experiences of adult Syrian nationals under temporary protection residing in Turkey and the informal learning that takes place within these experiences, is a qualitative study prepared in a phenomenological pattern. Following a detailed narrative of the pre-migration war environment, the migration process to Turkey, life in Turkey and their future plans; participants' informal learning experiences in the context of the the facilitating factors and difficulties faced during forced migration that deeply shook their lives were discussed. Semi-structured interviews were conducted with six male and 10 female participants. The data were analyzed through thematic analysis in accordance with the research questions, and the three emerging themes of the study were found to be 'Informal Learning Experiences in The Context of Life in War', 'Informal Learning Experiences in The Context of Life in Turkey and 'Informal Learning Experiences in The Context of Future Plans'. Research findings reveal that due to the insecure environment and economic difficulties caused by the war environment during pre-migration, survival is the dominant motivation for learning. While the learning that takes place in the context of life in Turkey is centered around the theme of re-establishing life and adapting to the new culture; it has been observed that the dominant theme of the participants' learning that occurs in the context of their future plans and their emerging learning needs is uncertainty. As for the participants' main informal learning resources during pre- and post-migration period, social networks comprised predominantly of their Syrian acquaintances and social media groups have been found to play an important role. In addition, it has been found that informal learning that takes place in the pre- and post-migration process is closely related to gender roles and reproduces these roles; while at the same time constituting an obstacle for especially female participants' access to non-formal and informal learning opportunities. Although post-migration learnings resulting from disjuncture enable most participants to question their previously held stereotypes and to replace them with more inclusive ones, it has been observed that when the individual and institutional barriers that participants face are taken into account, most of the learnings that take place during the course of migration present a more negative picture as they reinforce the feeling of worthlessness.