Does survival processing have an advantage over intentional learning for recognition and source recognition performance?
Tanıma ve kaynak belleği için öğrenme yönergelerinin hayatta kalma avantajına etkisi
- Tez No: 745259
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MISIRLISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kelimeleri bir hayatta kalma senaryosuyla işlemenin, diğer yöntemlere kıyasla daha iyi tanıma ve geri çağırma performansına yol açtığı sıklıkla gözlemlenmiştir. Evrimsel yaklaşım, hayatta kalma bağlamının sağladığı bu avantajı, insan belleğinin hayatta kalmakla ilgili bilgilere karşı seçici olarak duyarlı olmasıyla açıklamıştır. Alternatif olarak, bu avantaj, hayatta kalma senaryosunun zengin ve ayırt edici kodlamaya yol açması ile de açıklanmıştır. Yakın zamanda, hayatta kalma bağlamı kaynağın kendisiyle alakalı olduğunda, kaynak belleği performansında da bir avantaj sağladığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, öğrenme yönergelerinin ve hayatta kalma bağlamının tanıma ve kaynak tanıma performansına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu etki 2(Bağlam: hayatta kalma, taşınma) x 3(Öğrenme yönergesi: sürpriz kaynak tanıma yönergesi, sürpriz tanıma yönergesi, niyetli öğrenme yönergesi) karma desen bir deney ile araştırılmıştır. Öğrenme yönergelerinden bağımsız olarak hayatta kalma bağlamının sağladığı avantajın hem tanıma hem de kaynak tanıma performansı üzerinde gözlemleneceği varsayılmıştır. Ancak, sadece taşınma senaryosu ile derecelendirilen kelimelerin tanıma ve kaynak tanıma performansının öğrenme koşullarına göre değişmesi beklenmiştir. Diğer bir deyişle, hayatta kalma bağlamının sağladığı avantaj düzeyinin öğrenme yönergeleriyle değişmesi beklenmiştir. Beklendiği gibi, hayatta kalma avantajı hem tanıma hem de kaynak tanıma performansında gözlemlenmiştir. Fakat, ikinci beklentimizin aksine, öğrenme yönergelerinin her iki bağlamda da herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Bulgular, hayatta kalma bağlamının altında yatan olası mekanizmalar ve uzun süreli epizodik bellekteki işlevsel farklılıklar ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been widely shown that processing words according to their relevance to a survival scenario leads to a better memory performance for recall and recognition compared to a moving scenario. From an adaptive perspective, the survival processing advantage (the SPA) has been explained, referring to the notion that human memory is selectively tuned for fitness-relevant information. Alternatively, the possible richer and distinctive encoding that the survival scenario provides was suggested as an underlying mechanism. Recently, the SPA was replicated to source memory when the survival scenario was the source itself. In the current study, we aimed to investigate the interaction between intention to learn and survival processing on item and source recognition performance. To do this, an experiment with 2(context: survival vs. moving) x 3(learning: true-incidental, source-incidental, intentional) mixed design was conducted. It was hypothesized that the SPA would be observed for both item and source recognition regardless of the learning manipulations. However, the performance of the words rated with the moving scenario was expected to vary across learning conditions. In other words, the level of the SPA was expected to change with the intention to learn. As expected, we replicated the SPA on item and source recognition. Nevertheless, contrary to our second expectation, we did not observe any effect of learning instructions on both contexts. These results were discussed with possible underlying ultimate and proximate mechanisms of survival processing, and functional differences in the episodic long-term memory.