The relationship between narcissism and attitudes towards dating violence
Narsisizm ve flört şiddetine yönelik tutum arasındaki ilişki
- Tez No: 745260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ALEV YALÇINKAYA HANLY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyada narsisizm ve romantik ilişkilerde şiddet tutumuna yönelik kapsamlı araştırmalar yapılmasına rağmen, Türkiye'de yapılan çalışma sayısı oldukça azdır. Türkiye'de gün geçtikçe ilişkilerde artan ilişkisel şiddetin anlaşılmasına ve şiddet tutumu yüksek olan bireylerin kişilik özelliklerinin belirlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm ve flört şiddetine yönelik tutumlar arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma, 18-35 yaş aralığında bekar kadın ve erkek, lisans/yüksek lisans/doktora programlarına devam eden ya da üniversiteden mezun olmuş, toplam 229 kişiyle gerçekleştirildi. Katılımcıların büyüklenmeci narsisizm düzeylerini değerlendirmek için Narsistik Kişilik Envanteri (Atay, 2009)i kırılgan narsisizm düzeylerini belirlemek için Kırılgan Narsisizm Ölçeği (Şengül, Akça, Denizci & Bastuğ, 2015) kullanıldı. Katılımcıların flört şiddet tutumlarını belirlemek için ise, Flört Şiddetine Yönelik Tutum Ölçekleri (Yumuşak & Şahin, 2014) ve Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği (Demirtaş, Sümer & Fincham, 2017) olmak üzere iki ölçek kullanıldı. Flört Şiddetine Yönelik Tutum Ölçekleri ve narsisizm ölçekleri değerlendirildiğinde, büyüklenmeci narsisizm ile kadının/erkeğin fiziksel/psikolojik şiddet tutumu arasında ilişki bulunamamıştır. Fakat, kırılgan narsisizm ile kadının/erkeğin fiziksel/psikolojik şiddet tutumu arasında ilişki bulunmuştur. Bunun yanı sıra, Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği ve narsisizm ölçekleri değerlendirildiğinde, büyüklenmeci narsisizm ile psikolojik şiddet tutumu arasında ilişki vardır. Büyüklenmeci narsisizm ile Kontrol ve fiziksel şiddet tutumu arasında ilişki yoktur. Toplam puanlara göre değerlendirildiğinde ise, büyüklenmeci narsisizm ile flört şiddetine yönelik tutum arasında ilişki vardır. Kırılgan narsisizm ile psikolojik şiddet tutumu ve kontrol arasında ilişki vardır. Kırılgan narsisizm ile fiziksel şiddet tutumu arasında ilişki yoktur. Toplam puanlar değerlendirildiğinde, kırılgan narsisizm ile flört şiddetine yönelik tutum arasında ilişki vardır. Sonuçlar, ilgili literatür ışığında tartışılmış, gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite extensive research about narcissism and attitudes towards violence in romantic relationships in the world, the number of studies conducted in Turkey in this area, as well as investigating grandiose and vulnerable narcissism, is very few and limited. There is a need to understand the increasing violence in relationships in Turkey, and to determine the personality traits of individuals with high violence attitudes. In this study, the relationship between grandiose and vulnerable narcissism and attitudes towards dating violence was investigated. The study participants were 229 individuals between the ages of 18-35, single men and women, continuing their undergraduate/graduate programs or graduated from the university. The Narcissistic Personality Inventory (Atay, 2009) was used to evaluate the grandiose narcissism levels of the participants, and Hypersensitive Narcissism Scale (Şengül, et al. 2015) was used to specify the vulnerable narcissism levels. In order to determine the dating violence attitudes of the participants, two scales were used: Attitudes Towards Dating Violence Scale (Yumuşak & Şahin, 2014) and Intimate Partner Violence Attitude Scale (Demirtaş, et al. 2017). Results showed that there was a relationship was between vulnerable narcissism and positive attitudes towards physical/psychological violence of women/men as measured with Attitudes Towards Dating Violence Scales. There was no relationship between grandiose narcissism and positive attitudes towards physical/psychological violence of women/men as measured with Attitudes Towards Dating Violence Scales, but there was a relationship between grandiose narcissism and positive attitudes towards psychological violence as measured with Intimate Partner Violence Attitude Scale. There was no relationship between grandiose narcissism and positive attitudes towards control and towards physical violence. When the total scores were evaluated, there was a relationship between vulnerable narcissism and postive attitudes towards dating violence. There was a relationship between vulnerable narcissism and psychological violence and Control as measured with Intimate Partner Violence Attitude Scale. There was no relationship between vulnerable narcissism and positive attitudes towards physical violence. When the total scores were evaluated, there was a relationship between vulnerable narcissism and attitudes towards dating violence. The results were discussed in the light of the relevant literature, and suggestions for future studies were presented.