Çocuk ve adölesanlarda serum D vitamini bağlayici protein düzeyinin serum D vitamini üzerine olan etkisi
The effect of serum vitamin D-binding protein level on serum vitamin D in children and adolescents
- Tez No: 745263
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DÖNERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Serum 25OHD düzeyi düşük iken, Ca, P, ALP, Mg ve PTH düzeylerinin normal olması çocuk ve adolesanlarda sık rastlanan bir durumdur. Pubertede seks steroidlerinin artışı D vitamini bağlayıcı protein (DVBP) sentezinde artışa yol açarak bu proteine bağlı 25OHD oranının artmasına neden olabilir. Böylece klasik yöntemler ile ölçülen serum 25OHD düzeyi hatalı olarak düşük bulunabilir. Bu çalışmanın amacı pubertenin farklı evrelerinde olan ve serum Ca, P, Mg, ALP ve PTH düzeyleri normal bulunan çocuk ve adölesanlarda DVBP'nin 25OHD üzerine olan etkisini ortaya çıkarmaktır. Yöntem: 5-18 yaş aralığındaki sağlıklı çocuklardan, serum Ca, P, Mg, ALP ve PTH düzeyleri yaş ve cinsiyete göre normal aralıkta olan ve klasik yöntemle ölçülen serum 25OHD düzeyi < 15 ng/ml bulunan çocuklar çalışmaya dahil edildi. Çocukların puberte evresi Tanner ölçeğine göre belirlendi. Her çocuktan bir serum örneği alındı. Serum örneklerinde DVBP ve 1,25-dihidroksi D vitamini [1,25(OH)2D] düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülürken, estradiol, testosteron ve 25OHD sıvı kromatografi-kütle spektrometresi (LC-MS) yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Çalışma pubertenin farklı evrelerinde olan toplam 111 kız ve 122 erkek çocukla tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Low serum 25OHD levels, but normal Ca, P, ALP, Mg and PTH levels are common in children and adolescents. The increase in sex steroids at puberty may lead to an increase in the synthesis of vitamin D binding protein (DVBP), resulting in an increase in the ratio of 25OHD bound to this protein. Thus, serum 25OHD level measured by conventional methods may be found to be falsely low. The aim of this study is to reveal the effect of DVBP on 25OHD in children and adolescents at different stages of puberty and with normal serum Ca, P, Mg, ALP and PTH levels. Material and Method: Children aged 5-18 years, whose serum Ca, P, Mg, ALP and PTH levels were within the normal range for age and gender, and whose serum 25OHD level was