21st century skills in English Language Teaching (ELT) programs in Turkey: A case study
Türkiye'de İngilizce Öğretmenliği programlarında 21. yüzyıl becerileri: Bir durum çalışması
- Tez No: 745262
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hızla gelişen teknoloji, yaşamımızı pek çok yönden etkisi altına almıştır. Bu nedenle, eğitim-öğretim sürecinde de, bu değişimin gerektirdiği yeni bilgi ve becerilerin kazandırılması ihtiyacı doğmuş, 21.yüzyıl becerileri kavramı yaşamımıza girmiştir. Bu çalışmada amaçlanan, Yüksek Öğretim Kurulu'nun Eğitim Fakültelerine programlarını kendilerinin belirlemesi özerkliğini vermesi kararı sonrasında, yukarıda belirtilen 21. yüzyıl becerilerinin İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarında ne derece yer aldığını araştırmak; ilgili programlar hakkında öğrenci ve öğretim üyelerinin görüşlerini karşılaştırmak ve bu programların 21. Yüzyıl becerileri kapsamındaki tüm alt becerileri kazandırması açısından etkililiğini belirlemektir. Bu çalışma, nitel ve nicel verilere dayalı karma bir araştırma desenine sahip bir durum çalışmasıdır. Çalışmanın verileri, üçgenleme (triangulation) yöntemiyle toplanmıştır. Bunlar; doküman analizi, öğrenci ve öğretim elemanı anket formları ve görüşme formları olarak belirlenmiştir. 4 farklı üniveristenin Eğitim Fakültelerinin internet sayfalarında yayınladıkları programlar döküman analiziyle incelenmiş, ilgili fakültelerin bazı öğretim üyeleri ve öğrencilerine araştırmacı tarafından geliştirilmiş bir anket uygulanmış ve bu gruplardan rastgele seçilen öğretim üyeleri ve öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, İngilizce öğretmenliği programlarında 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik derslerin ya da içeriklerin yer alıp almadığı, İngilizce öğretmeni adaylarının ve derslerini okutan öğretim elemanlarının 21. yüzyıl becerilerini geliştirme ile ilgili ne tür etkinlikler gerçekleştirdikleri, bu etkinliklerin söz konusu becerileri geliştirmede ne derece etkili olduğu hakkında analizler yapılmıştır. Böylece, kısmen de olsa, ülkemizdeki İngilizce öğretmenliği programlarının çağın gerektirdiği becerilere sahip ve bu becerileri öğrencilerinde de geliştirme potansiyeli olan öğretmenler yetiştirmede ne derece etkili olduğu bilimsel verilerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapidly developing technology has affected our lives in many ways. For this reason, there is a need to develop some new skills required by our age in education. The concept of 21st century skills have entered our lives. This study aimed to see, after the latest decision of the Council of Higher Education, Turkey on authorizing Education Faculties to design their own curricula, to what extent the 21st century skills were included in English language teacher training programs; to compare the perspectives of students and academics of the programs and to discuss the effectiveness of the program in terms of gaining the 21st century skills. For this purpose, data were collected by using the triangulation method via document analysis, questionnaires, and interview forms. The programs released on the web pages of randomly selected Education Faculties of 4 different universities were examined using document analysis, the questionnaire was administered to the randomly selected academics and students, and interviews were conducted. This case study adopted mixed methods research design based on both qualitative and quantitative data. At the end of the study, the courses aiming at improving the 21st century skills in English language teacher training programs, the viewpoints of the participant students and academics conducting courses related to the 21st century skills development were determined. Thus, a scientific study was carried out on how effective English language teacher training programs in our country could raise teachers with these skills and have the potential to develop these skills in their students.