Veri kurtarma yöntemlerinin incelenmesi ve veri kurtarma için yardımcı donanımların geliştirilmesi
Investigation of data recovery methods and development of auxiliary equipment for data recovery
- Tez No: 745275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Her canlının yaşam döngüsü; doğma, yaşama ve ölme şeklinde ilerlemektedir. Aynı durum veri depolama ortamları için de geçerlidir; üretilir, kullanılır ve ömrünü doldurur. Ömrünü doldurma durumu dış etkenlerden kaynaklanabileceği gibi üretildiği materyalin niteliğinden de kaynaklanabilir. Elektronik verilerin depolandığı aygıtlar taşınması ve kullanması basit olması amacıyla tasarlanmasına rağmen kısıtlı bir kullanım ömrüne ve karmaşık içyapılara sahiptirler. Gelişen teknolojiyle birlikte toplumun her kesiminin dijitalleşmesi ve iş modellerinin değişmesiyle birlikte düzenli veya düzensiz büyük miktarda dijital veri üretilmektedir. Dijital verinin güvenliği kişi, kurumlar ve kuruluşlar için büyük önem arz etmektedir. Verilerin korunması adına alınan birçok önlem alınmasına rağmen yine de istenmeyen durumlarla karşılaşılmakta ve veri kayıpları meydana gelmektedir. Veriler depolama birimlerinde saklandığından dolayı, yazılımsal donanımsal veya yarı donanımsal arızalanma risklerini de beraberinde getirmektedir. Yeni nesil depolama birimleri, bu riskleri azaltmak için veri korunmasına yönelik çeşitli teknolojik önlemlerle üretilmektedir. Bu önlemlere rağmen veri kayıpları yine de meydana gelmektedir. Veri kurtarma teknolojileri; kayıp verilere ulaşmak, bu verilere bağlı olarak meydana gelen maddi veya manevi sorunların çözümünde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, verilerin saklandığı dijital ortamlar ve bu ortamlarda veri kaybına sebep olan donanımsal, yarı donanımsal ve yazılımsal sorunlar detaylı olarak açıklanmıştır. Silinen, hasar gören, şifrelenen veya erişilemeyen durumlardaki verilerin nasıl kurtarılacağına dair bilgi ve yöntemler uygulamalı olarak incelenmiş ve çeşitli çözüm yolları sunulmuştur. Son olarak veri kurtarma faaliyetlerinde kullanım kolaylığı sağlamak, işlemler esnasında zaman ve döviz kaybını önlemek üzere çeşitli yardımcı donanımlar geliştirilmiş ve test edilmiştir. Tez süresi boyunca birçok farklı veri depolama biriminden veri kurtarma çalışması yapılmıştır. Veri kaybına uğramamak için yapılması gereken işlemler ve veri kaybı durumlarında izlenilmesi gerek adımlar da detaylıca açıklanmıştır. Bu çalışmalar neticesinde elde edilen ve geliştirilen yardımcı donanımların veri kurtarma alanına katkısı hakkında bilgiler verilmiştir
Özet (Çeviri)
The life cycle of every living thing proceeds in the form of being born, living and dying. The same applies to data storage media; they are produced, used and last a lifetime. The condition of filling its life can be caused by external factors, as well as by the nature of the material from which it is produced. Although the devices in which electronic data is stored are designed to be simple to transport and use, they have a limited-service life and complex internal structures. With the digitalization of all segments of society with the developing technology and the change of business models, a large amount of digital data is produced regularly or irregularly. The security of digital data is of great importance for people, institutions and organizations. Despite the many measures taken to protect the data, however, undesirable situations are encountered and data losses occur. Since the data is stored in storage units, it also brings with it the risks of software hardware or semi-hardware failure. New generation storage units are produced with various technological measures for data protection to reduce these risks. Despite these measures, data losses still occur. Data recovery technologies; accessing lost data plays an important role in solving material or moral problems that occur due to this data. In this study, the digital environments where data is stored and the hardware, semi-hardware and software problems that cause data loss in these environments are explained in detail. Information and methods on how to recover deleted, damaged, encrypted or inaccessible data have been studied in practice and various solutions have been presented. Finally, various auxiliary equipment has been developed and tested to provide ease of use in data recovery activities and to prevent loss of time and currency during transactions. During the thesis period, data recovery work was carried out from many different data storage units. The actions to be taken to avoid data loss and the steps to be followed in case of data loss are also explained in detail. Information about the contribution of the auxiliary equipment obtained and developed as a result of these studies to the data recovery field is given.