The differences of the feeling case in romantic relations
Romantik ilişkilerde duygu durum farklılıkları
- Tez No: 745276
- Danışmanlar: PROF. DR. Prof. Dr. Zemeer Nayar Padikkal
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universidad Azteca
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı romantik ilişkilerde duygusal farklılıklar incelenmiştir. Ayrıca romantik ilişkilerde duygusal farklılıklar sosyo demografik özelliklerle araştırılmıştır. Bu araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmanın evrenini İstanbul ilinde yaşamını sürdüren yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini bu bireylerin arasından gelişigüzel örnekleme yöntemiyle seçilen 600 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırma için kullanılan veriler katılımcılardan gelişigüzel yöntemle oluşturularak toplanmıştır. Bu çalışmada Demografik Bilgi Formu, İlişki Değerlendirme Ölçeği ve Duygu Durum Sıfat Çiftleri Listesi veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Veri analizine başlamadan önce, toplanan veriler bilgisayar ortamına gönderilmiş ve istatistiksel analizi SPPS 17 programıyla yapılmıştır. İlişki Değerlendirme Ölçeği ve Duygu Durum Sıfat Çiftleri Listesi anlamlı ilişki ve sosyodemografik özellikler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca Duygu Durum Sıfat Çiftleri Listesi İlişki Değerlendirme Ölçeği anlamlı düzeyde yordadığı ve Duygu Durum Sıfat Çiftleri Listesi İlişki Değerlendirme Ölçeği toplam varyansın %97,1'ini açıkladığı tespit edilmiştir. Beta katsayısı değerlerine göre etki ilişki memnuniyetini en çok açıklayan değişken Neşeli-Üzgün olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine emotional differences in romantic relationships. In addition, emotional differences in romantic relationships were investigated by sociodemographic characteristics. The relational screening model prepared this research. The population of this research consists of adult individuals living in Istanbul. The sample of the study consists of 600 adult individuals selected by random sampling method among these individuals. The data used for the research were collected from the participants randomly. This study used the Demographic Information Form, Relationship Rating Scale, and Mood State Adjective Pairs List as data collection tools. Before starting the data analysis, the collected data were sent to the computer environment, and statistical analysis was done with the SPSS 17 program. Significant differences between the Relationship Rating Scale and the Mood State Adjective Pairs List were found between meaningful relationships and sociodemographic characteristics. In addition, it was determined that the Mood Pairs List Relationship Evaluation Scale predicted significantly, and Mood Pairs List Relationship Evaluation Scale explained 97.1% of the total variance. According to beta coefficient values, it was found that the variable that describes the effect of relationship satisfaction the most is Joyful-Sad.