Dijitalleşme ve mahremiyet: Özel hayatın değişen dinamikleri
Digitalization and privacy: Changing dynamics of private life
  1. Tez No: 745274
  2. Yazar: ELİF NUR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER AYTAÇ AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Administration, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hayatımız dijitalleşirken, mahremiyetin ihlali, veri güvenliği, siber saldırılar, siber gözetim gibi pek çok sorunlar da gündemimize girmiştir. Bu çalışmada özel hayatın gizliliğinin önemi, kişisel haklar bağlamında vurgulanmış olup, siber uzayda hangi durumlarda mahremiyet ihlallerinin meydana geldiği incelenmiştir. Çalışmada açık kaynaklar aracılığıyla elde edilen bilimsel çalışmaların yanı sıra çeşitli insan hakları belgeleri, anayasa ve kanunlardaki ilgili hüküm ve içtihatlardan ve uluslararası güncel raporlardan faydalanılmıştır. Siber uzayın hayatımızı kuşatmış olması siber saldırılar, siber güvenlik, siber gözetim ve istihbarat gibi kavramların güvenlik anlayışımıza ciddi bir biçimde eklemlenmesi gerektiği gerçeğini öne çıkarmıştır. Uluslararası ilişkiler disiplini içinde siber güvenlik kavramının bireyler, toplumlar ve de devletler düzeyinde ele alınması gerektiği ve yasa yapıcılarıyla birlikte uygulayıcılarının da bu yeni aygıtlarla ilgili bilgi ve bilinç kazanması ve bu bakımdan güvenlik süreçlerinin de yeniden dizayn edilmesi gerektiği düşünülmektedir. Bilişim dünyası açısından cihaz ve yazılımlara güçlü şifreler ve koruma programları ile tedbir alınmasının yanı sıra siber tehditlere karşı devletlerarası iş birliğinin de siber uzaydaki anonimliği azaltma bağlamında kritik bir nokta olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
While our lives are being digitized, many problems such as violation of privacy, data security, cyber attacks, cyber surveillance have also entered our agenda. This study examines the importance of privacy in the context of personal rights and in which situations privacy violations occur in cyberspace. This study uses various human rights documents, relevant provisions and jurisprudence in the constitution and laws, and international current reports, besides scientific studies obtained through open sources. The fact that cyberspace has surrounded our lives has highlighted the fact that concepts such as cyber attacks, cyber security, cyber surveillance and intelligence should be seriously added to our understanding of security. It is thought that the concept of cyber security within the discipline of international relations should be addressed at the level of individuals, societies and states, and that lawmakers and implementers should gain knowledge and awareness about these new devices, and security processes should be redesigned in this regard. In terms of the IT world, this study concludes that, in addition to taking measures with strong passwords and protection programs for devices and software, interstate cooperation against cyber threats is a critical point in reducing anonymity in cyberspace.