L'armée turque, conservatoire de la tradition kémaliste : contribution à l'étude des relations armée-pouvoir dans la Turquie contemporaine
Kemalist geleneğin koruyucusu Türk Ordusu: çağdaş Türkiye'de ordu-iktidar ilişkilerinin incelenmesine katkı
  1. Tez No: 745278
  2. Yazar: RAMAZAN İZOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN-PIERRE MARICHY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Universite Toulouse I
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 625
Özet
Bu tez, Türkiye için çok önemli bir konuyu, askeri-iktidar ilişkilerini, Türk siyasi sisteminin demokratikleşme ve askerden arındırılması sorunu perspektifinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ordunun iktidarı ele geçirme sıklığı ve siyasi hayata müdahalesinin sıradanlaşması, bizi demokratikleşme süreci sorununu incelemeye yöneltiyor. Askeri aygıtın sivil siyasi iktidar üzerindeki etkisi, hem Türk toplumunun sosyo-politik, ekonomik ve kültürel özelliklerine hem de ordusunun örgütsel özelliklerine göre belirlenir. Arka planda, subayların gücü ve etkisi zamanla sivil siyasi gücün aleyhine büyüdü. Sivil siyasi güç, tartışmasız bir şekilde, özellikle Kürt sorunu ve İslamcı hareketlerin yükselişiyle ilgili olarak, alanı silahlı kuvvetlerin kontrolüne açık bıraktı. Türkiye'deki sivil-asker ilişkilerinin kapsamlı bir analizi, Kürt sorununun kesin tanımıyla yakından bağlantılıdır. Çağdaş ulusal Türkiye Cumhuriyeti'nin ortaya çıkışından bu yana Türkiye'yi iki ana konu meşgul etmeye devam ediyor: Türk siyasi sisteminin demokratikleşmesi ve politik sistemin askerden arındırılması. Bu sorunlar, sivil-asker ilişkilerinin doğasına ve kendisi de İslam ile siyaset arasındaki ilişkilerin doğası tarafından belirlenen laiklik ilkesinin yorumuna bağlıdır. Bu iki sorunun tekrar eden doğası, demokratik ve parlamenter sistemin tekrarlayan blokajının ana kaynağı olup olmadığını merak etmeye yol açar. Nitekim Türk ordusu stratejik konumu sayesinde artık Türk siyasi sisteminde belirleyici bir unsur haline gelmiş, dolayısıyla siyasi ve sosyal ilişkilere doğrudan müdahil olan Milli Güvenlik Kurulu sayesinde gerçek bir“gölge hükümet”haline gelmişti.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze a crucial issue for Turkey: military-power relations, from the perspective of the problem of democratization and demilitarization of the Turkish political system. The frequency of seizures of power by the army and the trivialization of its participation in political life lead us to look into the question of the democratization process. The influence of the military apparatus on civilian political power is conditioned and determined both by the socio-political, economic and cultural characteristics of Turkish society and by the organizational characteristics of its army. In the background, the power and influence of officers grew over time at the expense of political power. The latter indisputably left the field open to the armed forces, particularly with regard to the Kurdish question and the rise of Islamist movements. A comprehensive analysis of civil-military relations in Turkey is closely linked to the exact definition of the Kurdish problem. Two main issues continue to preoccupy Turkey since the emergence of its contemporary national expression: the democratization and demilitarization of the Turkish political system. These problems depend on the nature of civil-military relations and the interpretation of the principle of secularism, itself conditioned by the nature of the relations between Islam and politics. The recurring nature of these two questions leads one to wonder whether they are not the main source of the repetitive blockage of the democratic and parliamentary system: indeed, the Turkish army is today becoming a determining factor in the Turkish political system thanks to its strategic, thus the National Security Council, directly involved in political and social relations, becoming a veritable“shadow government”.