Epizyotomi onarım işlemi sırasında primipar gebelere uygulanan sanal gerçeklġk gözlüğünün ağrı düzeyi ve memnuniyete etkisi: Randomize klinik çalışma
The effect of virtual reality glasses applied on primiparous pregnants during episiotomy on pain and satisfaction: A single-blind randomized controlled study
- Tez No: 745277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL BÜLEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, sanal gerçeklik gözlüğünün epizyotomi işlemi sırasında annelerin ağrı ve memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, Haziran 2021 – Aralık 2021 tarihleri arasında Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Ek Hizmet Binası doğumhane birimine vajinal doğum yapmak için başvuran primipar gebelerle gerçekleştirilmiştir. Örneklemi, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden primipar gebeler arasından basit randomizasyonla belirlenen 25 müdahale, 25 kontrol grubu olmak üzere toplam 50 gebe oluşturmuştur. Veriler, Anne Tanıtım Formu ve Görsel Eşdeğerlik Skalası (Visual Analog Scales/VAS) Ağrı ve Memnuniyet Değerlendirme Formları ile toplanmıştır. Girişim grubundaki hastalara epizyotomi onarım işlemi sırasında 5 ml lidokain uygulanmıştır. Epizyotomi işlemi boyunca ortalama 10 dk sanal gerçeklik gözlüğü ile müzikli video izletilmiştir. Kontrol grubundaki annelere epizyotomi sırasında uygulanan 5 ml lidokain dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Analizlerde SPSS 22.0 Windows versiyon paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled study to determine the effect of virtual reality glasses on the pain and satisfaction of mothers during the episiotomy procedure. Method: The research was carried out with primiparous pregnant women who applied to the delivery room of Necip Fazıl City Hospital Gynecology and Child Additional Service Building between June 2021 and December 2021 for vaginal delivery. The sample consisted of 50 pregnant women, 25 of whom were in the control group, 25 of whom were selected by simple randomization among primiparous pregnant women who met the research criteria and agreed to participate in the study. Data were collected with the Mother Identification Form and Visual Analogue Scales (VAS) Pain and Satisfaction Evaluation Forms. 5 ml of lidocaine was administered to the patients in the intervention group during the episiotomy repair procedure. During the episiotomy procedure, a video with music was watched with virtual reality glasses for an average of 10 minutes. No application was made to the mothers in the control group, except for 5 ml of lidocaine, which was administered during the episiotomy. SPSS 22.0 Windows version package program was used in the analysis.