Çankırı'da meydana gelen trafik kazalarının birliktelik kuralları ile analizi
The analysis of traffic accident occurent in Çankiri used by association rules
  1. Tez No: 745295
  2. Yazar: GÜRDOĞAN DOĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Geçmişte meydana gelen kazaların devasa boyutlardaki verileri arasından saklı bilgiyi çıkarmak için analiz etmek ve buna göre kazaları önleyici tedbirler geliştirmek, yol güvenliğini artırmak için çok önemlidir. Verilerin uygun şekilde analiz edilmesi, gelecekteki trafik kazalarını azaltacak, güvenli yönetim stratejilerinin oluşturulmasını destekleyecek uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Araştırmada Çankırı'da 2013 yılında meydana gelen trafik kaza verileri, veri madenciliği yöntemlerinden biri olan birliktelik kuralları ile analiz edilmiş,kaza faktörlerinin birliktelikleri, bu birlikteliklerin gücü ve kullanışlılığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar yorumlanmış ve trafik güvenliği için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
To improve road safety, it is very important to extract hidden information from the huge size of the data about accidents and develop preventive measures accordingly. The proper analysis of the data will reduce traffic accidents in future and help the development of applications that will support the creation of safe management strategies. In this study,the data of traffic accidents happened in Çankırı in 2013 was analyzed with rules of combination which is a method of data mining techniques, and the combinations of accident factors, the power and practicality of these combinations have been determined. The outputs obtained have been assessed and new recommendations are submitted.